Církev

Jednota bratrská si připomněla 555. výročí, Jan Klas byl uveden do úřadu biskupa

Napsal(a): Radio Proglas, www.proglas.cz, titulek redakční, revidováno | Zveřejněno: Čtvrtek, 8. března 2012, 6:37 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

555 let od založení Jednoty bratrské si její členové připomněli nedělním shromážděním i senátním dnem v úterý. V horní komoře parlamentu zazněly referáty z historie církve, o Bibli Kralické i českém jazyku.

„Jsme moc rádi, že právě na historické půdě Senátu můžeme představit světské veřejnosti některé z pokladů dějin Jednoty bratrské,“ uvedl mluvčí této církve Richard Kraus s tím, že Jednota bratrská byla v minulosti nedílnou součástí veřejného života, hledala potřeby ve společnosti, které mohla následně zaplnit Božími hodnotami a měla vliv na veřejný život.

„Na tyto hodnoty a tradice chceme dneska v Jednotě bratrské navázat a proto o nich mluvíme s lidmi z veřejného sektoru,“ vysvětlil Kraus.

Součástí oslav bylo také uvedení Jana Klase o úřadu biskupa. Na tuto událost přijeli také zahraniční představitelé Jednoty bratrské, kteří promluvili i na akci v sídle Senátu.

Například americký biskup Samule Gray ve své přednášce zmínil několik momentů misie Moravských bratří mezi indiány kmene Miskito, na území dnešní Nikaragui a Hondurasu.

„Na několika příkaldech ukázal, jak se bratři museli vypořádat s místními poměry a kulturou. A přestože indiánům přinesli především vzdělanost, sami se museli od místních mnohému naučit, aby mezi nimi mohli bez problému žít,“ přiblížil přednášku mluvčí Jednoty bratrské Richard Kraus.

Jednota bratrská si připomněla 555. výročí, Jan Klas byl uveden do úřadu biskupa
Vlevo Jan Klas, nový biskup Jednoty bratrské.
(Jednota bratrská)

Jan Klas své uvedení do biskupského úřadu považuje za potvrzení své činnosti a zároveň legitimity české provincie Jednoty bratrské.

„Každá provincie si pro svoji práci volí určitý počet biskupů, podle své potřeby, ale úřad biskupa je potom pro celou Jednotu bratrskou,“ vysvětlil nový biskup.

Jan Klas bude podle svého vyjádření v nové funkci pokračovat ve svých dosavadních činnostech a povinnostech, tedy pracovat ve vedení církve, na ekumenickém poli, v pastorační činnosti a také vyučovat.

Copyright © 2012 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Církev Titulka
Mladí křesťané se vypraví společným autobusem do francouzského Taizé

Mladí křesťané se vypraví společným autobusem do francouzského Taizé

PRAHA Mladí lidé napříč církvemi v ČR mají možnost se v létě vydat společným autobusem do Taizé, francouzské vesničky,..
Nejčtenější
Inzerce