Komentáře

Dan Drápal: Miloš Zeman může oslavovat

Napsal(a): Dan Drápal, www.dan-drapal.cz | Zveřejněno: Pondělí, 21. ledna 2013, 2:48 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Dan Drápal: Miloš Zeman může oslavovat
Dan Drápal.
(Křesťan Dnes)

Kníže Karel Schwarzenberg sice bojuje statečně, nicméně jeho síly nakonec nebudou stačit. Jeho protivníci vytáhli německou kartu, „Benešovy dekrety“, a ta hraje v českém prostředí roli trumfového esa. Kombinace Miloš Zeman – Václav Klaus – Benešovy dekrety je stále ještě dostatečně silná, aby udolala jakéhokoli protivníka.

Nezastírám, že Miloš Zeman by pravděpodobně vyhrál i bez německé karty. Ta sehrála pouze roli pojistky, aktivačního kódu, který jistě dostane k volbám celou řadu lidí, kteří by jinak zůstali doma. Role Karla Schwarzenberga se poněkud podobá roli Ivety Radičové, proti které vytáhli – stejně nesmyslně jako u nás – kartu maďarskou. Nu, mají svého Gašparoviče.

Česká republika tak Evropě připomněla své nevyléčené trauma. Bude zajímavé sledovat, jak dlouho budou Benešovy dekrety politicky aktuální (právně samozřejmě aktuální dávno nejsou). Je zřejmé, že jakékoli gesta z německé strany, včetně nedávné omluvy německého prezidenta v Lidicích, je nemohou o jejich životnost připravit. Obávám se, že já se už politického vyhasnutí otázky dekretů nedožiji.

Benešových dekretů bylo samozřejmě více a řada z nich dnes už nezajímá opravdu nikoho. Podstatný je jediný: Ten, který amnestoval veškeré projevy násilí na Němcích v týdnech těsně po ukončení války. Smrt tisíců německých občanů tak měla zůstat neobjasněna a nepotrestána.

Tento dekret se už Čechům vícekrát vymstil. Ti, kteří ubíjeli Němce lopatami a motykami, stříleli malé děti v Postoloprtech či Přerově, případně shazovali kočárky i s dětmi do Labe v Ústí, byli často titíž lidé, kteří pak mučili politické vězně v padesátých letech.

Většina národů by se tuto část své historie možná snažila nějak zakamuflovat a už se k ní nevracet; to jen my Češi neustále zdůrazňujeme světu, že na tomto „právním aktu“ stojí naše suverenita a bezpečnost. Nu, nedivím se panu knížeti, že při zmínce o dekretech zaváhal.

Jiní neváhají.

Jen si kladu otázku, proč se pak pohoršovat nad amnestií pana prezidenta Václava Klause. Vždyť ten nenechal osvobodit vrahy.

Eduard Beneš ano.

Předpokládám námitku, že přece šlo o mimořádnou poválečnou dobu. Ano, šlo. A aby bylo jasno, zde nepíšu proti odsunu jako takovému.

Jsem ale toho názoru, že zabíjet bezbranné starce a malé děti se nemá, ať je doba jakkoli mimořádná.

A teď si představme, že by otázka dekretů nebyla v Ostravě panu Schwarzenbergovi položena. Co by se změnilo? Právně absolutně nic. Pokud jde o náš vztah k Německu a Němcům – absolutně nic.

Ale na volby to vliv mělo. A nikdy se nedovíme, zda rozhodující.

Nu, za šest dní otevře Miloš Zeman šampaňské. A my mu a jeho týmu džentlmensky poblahopřejeme k vítězství. Politika je někdy ošklivá, ale není důvod, proč bychom se měli přestat chovat šlechetně a velkoryse. Tato vlastnost je totiž v našem národě vzácná – a ještě více to platí o naší politice.

Copyright © 2013 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce