Kultura

Dan Drápal: Recenze knihy Nádherný psanec od Johna Eldredge

Napsal(a): Dan Drápal | Zveřejněno: Pondělí, 7. července 2014, 7:17 (CEST)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Lidí, kteří napsali knihu, kterou by bylo možno nazvat jednoduše „Ježíš Kristus“, je bezpočet. Novozákoníci liberální i fundamentalističtí, katolíci i protestanté, systematičtí teologové i velcí modlitebníci, žurnalisté i filosofové – takto různorodí lidé sepsali knihu o „svém pojetí“ či „svém porozumění“ Ježíše Krista.

Dan Drápal: Recenze knihy Nádherný psanec od Johna Eldredge
Obálka knihy Nádherný psanec od Johna Eldredge.
(Návrat domů)

Některé z těchto knih nám připadají jednostranné, jiné jednoduše vymyšlené, některé značně tendenční. Mnohé nám mohou pomoci všimnout si určitého Ježíšova rysu, kterého jsme si dříve nevšimli, některé mohou zásadně poopravit naše dosavadní pochopení Ježíše. A jen u zlomku těchto knih máme pocit, že autor Ježíše opravdu důvěrně poznal.

Samozřejmě, všechny tyto knihy mohou být „subjektivní“. Někteří autoři jsou si toho vědomi a nijak to neskrývají. Snad nejnebezpečnější jsou autoři, kteří se tváří, že hledají objektivitu, a přitom jsou ve skutečnosti velmi subjektivní. Otázka ovšem je, zda je vůbec myslitelné, aby člověk, který se s Ježíšem setkal, mohl psát objektivně ve smyslu nezaujatě.

Kniha Johna Eldredge si takový nárok na objektivitu nečiní. Člověka, který žije v osobním vztahu s Ježíšem, ovšem může obohatit a vlastně i překvapit. To, že jsme kdysi prožili obrácení a osobní setkání s Ježíšem, nás nečiní imunními proti planému náboženství. Vícekrát v životě se mi stalo, že jsem žasl nad zákonictvím některých lidí, z jejichž svědectví jsem mohl poznat, že kdysi se s živým Ježíšem skutečně setkali.

Náboženští lidé, kteří jsou přesvědčeni, že „jen tak a tak je to správně“, budou mít s touto knihou problém. John Eldredge dokládá, že Ježíš v tomto smyslu náboženský nebyl a že se stále znovu ocital v konfliktu s lidmi, které náboženství oslepilo. John Eldredge mluví o Ježíšově hravosti. Obávám se, že už toto slovo některé lidi popudí. Uvedu názvy některých kapitol: „Boží hravost a jed náboženství“, „Rušivá upřímnost“, „Skandální svoboda“, „Odstraňování náboženské mlhy“…

Pro mě byla četba této knihy (a vlastně i její překládání) něco jako setkání s člověkem, s nímž máme společného přítele. Nepochybujeme o tom, že známe téhož člověka, a nejen že ho známe – my ho milujeme. A když zjišťujeme, že ten druhý ho zná trochu jinak než my, nijak nás to nepopudí, ale naopak jsme rádi, že nám poukázal na nějaký aspekt onoho Milovaného, kterého jsme si sami dosud nevšimli.

John Eldredge zbavuje biblické texty zbytečného teologického nánosu. V jeho interpretaci se dostáváme přímo do příběhu. Jako příklad uvedu Eldredgovo „vtažení“ čtenářů do Jana 21:7:

Dan Drápal: Recenze knihy Nádherný psanec od Johna Eldredge
Dan Drápal.
(www.festivalunited.cz)

„Petr je sto metrů od břehu. To je vzdálenost asi tak tří ulic – příliš dlouhá na plavání, zejména v dlouhém plášti. To by bylo, jako kdybyste chtěli plavat zabalení do prostěradla. Petrovi je to ale jedno. Nechce čekat na loď a na ryby v tu chvíli ani nepomyslí. Než byste řekli ‚švec‘ je ve vodě, plave, zmítá sebou, lapá po vzduchu a pak co nejrychleji klopýtá ke břehu, aby byl co nejdřív u Ježíše.

A myslíte si snad, že pak nakreslil v písku nějakou čáru? ‚Dobrý den, pane Kriste, mohu se k vám přiblížit?‘ Petr je vášnivý, emocionální a impulsivní. Právě uplaval sto metrů v županu. Vsadím se, oč chcete, že přiběhl přímo k Ježíši, ačkoli z něj kapala voda jako z prádla vytaženého z pračky, objal vzkříšeného Pána a pěkně ho zmáčel.

A pokud to neudělal Petr, udělal to jistě Ježíš. Přidal slzy radosti k tomuto mokrému objetí. Krása. Přátelé, takhle se to dělá! Začněte se cvičit v lásce k Ježíši. Mějte k němu stejný vztah, jaký můžete pozorovat u jeho přátel z evangelií.“

Víc vám neprozradím. Kupte si knížku. Náboženské lidi však varuji: Pozor! Čtete ji na vlastní nebezpečí!

Knihu vydalo nakladatelství Návrat domů. Původní název zní Beatiful Outlaw. Kniha má 181 stran a prodává se za 275 Kč.

Copyright © 2014 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Kultura Titulka
Festivalové noviny UNITED: Rozhovor s kapelou Kutless

Festivalové noviny UNITED: Rozhovor s kapelou Kutless

Kutless je známá americká kapela, která vznikla roku 2001. Od té doby se po celém světě prodalo přes tři miliony..
Nejčtenější
Inzerce