Komentáře

Dominik Duka: Měli bychom odlišovat odpuštění a nezapomínání

Napsal(a): Dominik Duka, kardinál a arcibiskup pražský, www.rozhlas.cz | Zveřejněno: Pondělí, 25. června 2012, 10:47 (CEST)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Dominik Duka: Měli bychom odlišovat odpuštění a nezapomínání
Dominik Duka.
(www.rozhlas.cz)

Evropská komise se snaží o přijetí zákona, který by umožnil vymazat některá data z elektronických databází ve chvíli, kdy nejsou potřebná nebo byla zaznamenána někdy v dětství člověka. Jde vlastně o ochranu osobních údajů, i když mě trochu děsí onen název – právo být zapomenut.

Trochu mi to připomíná Orwella a jeho ministerstvo lásky, vymazávání minulosti těch, kdo byli nepohodlní a nepotřební. Komise to jistě myslí dobře, titulek mě však vede k myšlenkám na trochu jiné záležitosti, totiž na právo nebýt zapomenut.

Na pomnících hrdinů bývá napsáno, že nikdy nezapomeneme, a přece zarůstají občas travou. Myslím, že to je případ, kdy bychom zapomínat neměli. Historie se nedá vymazat a změnit. Ano, dá se na ni zapomenout. Kdo tak činí, mnohdy je odsouzen k jejímu opakování v trochu jiné rovině.

Nelze zapomenout na Ležáky, světovou válku nebo totalitní režim. Jako křesťané bychom měli odlišovat odpuštění a nezapomínání.

Trochu jiný typ zapomínání se objeví ve chvíli, kdy se po někom, kdo si kriminálním způsobem přivlastnil miliardy, slehne zem. Za chvíli se na něj zapomene a jede se dál, jak říkal Jan Werich, močálem černým kolem bílých skal. Ani v takovém případě bychom zapomínat neměli, abychom nedali takovým lidem klidně spát.

Snad nejtíživější je dnes zapomínání politiků, kteří před volbami slibují hory doly. Jakmile jsou zvoleni, v řadě případů se řídí heslem „Co bylo, to bylo, teď jsem poslancem“ a chtějí po nás, abychom na všechny jejich krásné sliby na čtyři roky zapomněli.

Ani tady není zapomínání namístě. Připomínejme nejen sobě, ale těm, které jsme zvolili, jejich úmysly a sliby. Možná v návalu práce a událostí opravdu zapomněli, co nám za naše hlasy slíbili zařídit.

Copyright © 2012 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce