Komentáře

Dominik Duka: Sport se stává novým náboženstvím

Napsal(a): Dominik Duka, kardinál a arcibiskup pražský, www.rozhlad.cz | Zveřejněno: Úterý, 31. července 2012, 6:43 (CEST)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Dominik Duka: Sport se stává novým náboženstvím
Dominik Duka.
(www.rozhlas.cz)

Před dvěma dny (v pátek, pozn. red.) začala olympiáda. Je to aktivita, která shromáždí asi největší množství vrcholových sportovců, ale také fanoušků sportu na jednom místě – tentokrát v Londýně. Velmi časté je, že jména těchto sportovců bude znát většinová veřejnost, aniž si vzpomene na jméno jediného politika z příslušné země.

Sport zaujímá velký prostor zájmu lidí. Už dávno si vydobyl druhé místo po zprávách z veřejného dění, a dokonce zaujímá ve zpravodajství přednější postavení než počasí. I kultura je v této hierarchii zpráv až za sportem. Papež Jan Pavel II. jednou řekl, že z nedůležitých zpráv právě zprávy o fotbalu jsou ty nejdůležitější. Když si v den konání nějakého vrcholového zápasu kolektivní hry, jako je hokej nebo fotbal, necháte otevřené okno, bezpečně poznáte, kdy „jsme dali gól“, aniž byste měli televizi zapnutou.

Vedle politických protestů občanů a například velkých celonárodních náboženských shromáždění jako při návštěvě papeže je to právě sport, který dostane do ulic desetitisíce nadšených lidí s prapory. Je velmi zajímavé sledovat, jak se sport stává jakýmsi novým náboženstvím, které lidi spojuje. S nadsázkou jeden autor nedávno napsal: „Bůh je mrtev. Dnešním náboženstvím je sport.“

Obávám se, že dnešní sportovní klání především na své profesionální úrovni je často v pokušení být na hony vzdáleno oné tolik vznešené olympijské myšlence. Obnovitel tradice olympijských her Pierre de Coubertin řekl: „Sport může mít blahodárný či škodlivý vliv. Záleží na tom, jak se k němu postavíme, jaké mu dáme zaměření. Může vyvolat nejušlechtilejší touhy, ale i nejnižší pudy, může rozvíjet smysl pro čest a spravedlnost, ale také chamtivost. Může být rytířský i zkažený. Sport můžeme použít k upevňování míru stejně dobře jako k přípravě války.“

Olympijská myšlenka je dnes tolik potřebná a výmluvná: na olympiádě se všechny národy ocitnou na stejné startovní čáře, bohatý i chudý, velký i malý. Ode všech závodníků se vyžaduje dodržování fair play, zúčastnit se je více než zvítězit. Dnešní kult těla se svou až někdy chorobnou touhou po štíhlosti potřebuje být vyvážen myšlenkou kalokagathie, souladem těla a duše, harmonií vnějšku a nitra. Pět barevných kruhů vzájemně propojených symbolizuje národy bez ohledu na rozdíly sblížené sportem. To pro mne znamená olympiáda.

V časech starého Řecka mírové soužití během her měli zajistit olympští bohové. Teď si položme otázku, kdo zajistí mír ve světě bez Boha.

Copyright © 2012 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce