Komentáře

Jiří Unger: Výzva do budoucna je zakládání nových sborů [Rozhovor z UNITED]

Napsal(a): Pavel Medek | Zveřejněno: Neděle, 8. září 2013, 20:47 (CEST)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Jiří Unger: Výzva do budoucna je zakládání nových sborů [Rozhovor z UNITED]
Jiří Unger na Festivalu UNITED 2013.
(Pavel Medek)

V programu letošního Festivalu UNITED, který byl plný českých i zahraničních kapel, řečníků, seminářů, workshopů, filmů a divadla, měl svůj seminář také tajemník České evangelikální aliance (ČEA) Jiří Unger.

Ve svém semináři s názvem: „Ta kniha je k jídlu“ se snažil zaměřit, jak sám říká, na „pochopení toho co Bible je a jak Boží slovo funguje.“ Jiří Unger působí jako starší ve Sboru Církve bratrské v Praze 13 a je prezidentem Evropské evangelikální aliance.

Jak se vám líbí na festivalu UNITED?

Festival UNITED pro mě není jenom festival, ale je to místo, kde se setkávám s přáteli a s vedoucími, kteří v křesťanském světě něco udělali, za kterými něco stojí. Je to určitá slavnost. Je vidět, že je tady nová generace lidí, kteří umí, kteří se nebojí a jsou kreativní. Je úžasné vidět spolupráci napříč církvemi. Co na UNITED asi nejvíc oceňuji, je dobrovolnická práce, která má velice vysokou laťku.


Čím jako ČEA momentálně žijete?

Momentálně nejvíc žijeme dvěma projekty. První se jmenuje „M4“. Je to projekt na školení týmů zakládajících sbory. V současnosti vydáváme dvě knihy k tématu zakládání sborů, vytvořili jsme e-learningovou platformu. Hlavní výzvou v této oblasti je pro nás koučing a podpora týmů. Druhou výzvou je projekt, který se jmenuje „Finanční kompas“. Tento projekt se zaměřuje na zdravý přístup k financím z křesťanského pohledu, ke správcovství a ke štědrosti.


Jak vnímáte aktivitu evangelikálních křesťanů v ČR?

Evangelikální křesťané jako takoví jsou velmi aktivističtí. Přicházejí s mnoha iniciativami, které nakonec využívají i křesťané z ne-evangelikálních církví. Na počet evangelikálních křesťanů, kterých je tady přibližně 35 000, tak aktivita je ohromná – vydávání knih, evangelizační práce, práce s mládeží apod. A i Festival UNITED je toho důkazem. Ale to souvisí i s rizikem, že kdo je hodně aktivistický, tak se potřebuje také zastavit a čerpat – v tichu, osamocení a to pro některé aktivisty je těžké.


Jiří Unger: Výzva do budoucna je zakládání nových sborů [Rozhovor z UNITED]
Jiří Unger na Festivalu UNITED 2013.
(Festival UNITED / Daniel Maďa)

Jakou činnost vytváří EEA, jaká je úloha prezidenta?

Evropská evangelikální aliance je zastřešující organizací pro národní aliance, kterých je v Evropě přibližně 35, což je zhruba 15 milionů lidí a stará se o rozvoj jednotlivých vedoucích z těchto národních aliancí. Další úlohou EEA je být hlasem vůči evropským institucím. Aliance má zastoupení v Bruselu, kde se specializuje na otázky náboženské svobody a postavení náboženských menšin.

Úloha prezidenta je stejná jako předseda správní rady. To znamená prakticky řešit otázky související s fungování organizace na úrovni správní a také zastupování aliance při různých jednáních navenek.


Na Festivalu UNITED jste měl seminář o Bibli s názvem „Ta kniha je k jídlu“ - co vás k němu motivovalo?

Seminář byl zaměřen na formativní čtení Bible, kdy nejde o to získat více informací, ale kdy se Bible stává součástí nás samých. Seminář byl postaven na příkladu ap. Jana ze Zjevení, kdy měl sníst svitek. Hlavní potřebou semináře bylo vědomí vyprahlosti u křesťanů, kdy si sice čtou Bibli, ale jejich duše není nasycena. Seminář byl zaměřen na pochopení toho, co Bible je a jak Boží slovo funguje, jak ho číst, abychom byli podobnější Kristu.


Můžete představit projekt „Síť křesťanských učitelů“, na kterém se ČEA také podílí?

Sít vznikla jako společná iniciativa České evangelikální aliance a Křesťanské akademie mladých s cílem podpořit navazování vztahů mezi věřícími učiteli jak na křesťanských, tak i sekulárních školách. V sítí je v současnosti přibližně 200 lidí. Jedním z našich cílů je vytvořit databázi učitelů, lektorů, zdrojů a materiálů, které jsou k dispozici učitelům. Snažíme se povzbuzovat učitele, aby se nechali vyškolit v oblasti etické výchovy a byli těmi, kdo budou přinášet etiku a etické hodnoty. Zároveň spolupracujeme s dalšími iniciativami, například s iniciativou „Křesťan za katedrou“, abychom pro učitele vytvořili národní platformu.


Jaká je v současnosti výzva pro české evangelikální křesťany a co byste jim vzkázal?

Stále největší výzvou v současnosti je, aby se nespokojili s málem. Evangelikální církve se nezmenšují, ale to neznamená, že se činí dost. Výzva je skutečná otevřenost vůči nevěřícím lidem, aby prostředí našich sborů bylo otevřené, přístupné, srozumitelné, ale zároveň, aby se nevyprodalo evangelium. Velkou výzvou je také nová generace křesťanů, kteří vidí věci jinak, než generace jejich otců, kteří vyrůstali za komunismu. Tato nová generace je mnohem otevřenější, svobodnější a hledá nové cesty. Je potřeba vytvářet nové sbory, které budou schopné absorbovat kreativitu a touhu po nových věcech a zároveň budou mít dobré DNA a budou dobře věroučně nastavené. Takže věřím, že výzva do budoucna je zakládání nových sborů.

Copyright © 2013 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce