Komentáře

Johannes Gerloff: Ortodoxní rabíni hledají kontakt s křesťany

Napsal(a): Johannes Gerloff, překlad Ivana Kultová | Zveřejněno: Čtvrtek, 28. ledna 2016, 8:10 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Pod heslem „Konat vůli našeho Otce v nebesích: na cestě k partnerství mezi Židy a křesťany“ se počátkem prosince obrátili ortodoxní rabíni k veřejnosti.

Johannes Gerloff: Ortodoxní rabíni hledají kontakt s křesťany
Johannes Gerloff.
(Johannes Gerloff von Christliches Medienmagazin Flickr. Lizenziert unter CC BY 2.0 über Wikimedia Commons)

Po „dvou tisíciletích nepřátelství a odcizení“ považují za svůj naléhavý úkol chopit se ruky nabízené křesťany a chtějí k této výzvě zaujmout vědomé stanovisko.

„Židé a křesťané musejí spolupracovat a tak odpovědět na mravní výzvy naší doby,“ vyznávají autoři dokumentu, jenž pod vedením „Střediska pro židovsko-křesťanské porozumění a spolupráci – The Center for Jewish-Christian Understanding & Cooperation (CJCUC)“ vznikl v izraelské osadě Efrat u Betléma.

Dále se zde praví: „Uznáváme, že se s Druhým vatikánským koncilem oficiální učení katolické církve o Židovstvu zásadně a neodvolatelně změnilo.“

Prohlášení církve, že Izrael má v dějinách spásy jedinečné postavení, umožňuje podle autorů upřímný dialog „bez obav z jeho možného využití pro misijní cíle“.

„Dnes Židé poznali vážně míněnou lásku a úctu mnoha křesťanů vyjádřenou v rámci mnoha iniciativ vedoucích k rozhovorům, na setkáních a konferencích konaných po celém světě.“

„Uznáváme, že křesťanství není neštěstím ani omylem, nýbrž výsledkem Boží vůle a darem pro národy,“ rozvádí se v dokumentu, jejž zatím podepsalo šestadvacet ortodoxních rabínů z Izraele, USA i Evropy, například též vrchní rabíni Finska, Srbska a Chorvatska.

Mluví se zde o Božím rozhodnutí, aby si Židé a křesťané byli navzájem „láskyplnými partnery“, neboť toho, co je spojuje, je více než toho, co je rozděluje. A dále: „Nikdo z nás nemůže úkol od Boha na tomto světě splnit sám.“

Z Izraele dokument krom jiných podepsali rabíni Šlomo Riskin a David Rosen, známí už po léta svým úsilím o židovsko-křesťanský dialog. Snahou Riskina, jehož postoj ke křesťanům rozhodujícím způsobem ovlivnila služba darmstadtského Mariina sesterstva a který CJCUC založil, je vzájemné sdílení mezi evangelikálními křesťany a ortodoxními Židy.

Copyright © 2016 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce