Komentáře

KMS: Pozor na nesprávné nakládání s proroctvím

Napsal(a): Tomáš Dittrich, tiskový mluvčí Křesťanské misijní společnosti (KMS), titulek redakční | Zveřejněno: Čtvrtek, 17. ledna 2013, 14:09 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

V rámci diskuse o prezidentských kandidátech druhého kola volby českého prezidenta jsem na serveru Křesťan dnes překvapen četl odkaz na proroctví Jamese Golla z roku 2011. David Loula, kazatel Křesťanského společenství Žďár nad Sázavou, ve svém článku „Nebudu volit Karla Schwarzenberga“ uvedl: „Podle proroctví Jamese Golla z léta 2011 hrozí, že se v naší zemi ujme vlády nějaký člověk ze starého šlechtického rodu, který se bude zpočátku jevit dobře, ale časem zavede monarchii a nastane vláda teroru.“Jako tiskový mluvčí Křesťanské misijní společnosti, která konferenci pořádala, musím říci, že takové proroctví na Křesťanské konferenci 2011 vůbec nezaznělo. Nahrávka z akce je k dispozici (lze ji objednat na www.kmspraha.cz/knihkupectvi).

KMS: Pozor na nesprávné nakládání s proroctvím
Tomáš Dittrich.
(KMS)

James Goll 4. července na svém semináři o prorocké službě v rámci Křesťanské konference 2011 mluvil o snu, který měl po svém příletu do Prahy. Řekl: „Viděl jsem potenciál staré šlechty, která se pozvedá. Je to nyní velmi malé a skryté a má to dlouhé kořeny. Dostal jsem varující sen, jestliže církev nepovstane, ten starý král by mohl znovu povstat a vládnout po určitý čas, vládnout s útlakem.“

O zavedení monarchie ani o zavedení teroru Goll nic neříkal. Použil výraz „oppression“, což se dá přeložit různě, třeba jako ztížení podmínek pro křesťany v šíření evangelia. Je mnoho jiných možností překladu tohoto dosti obecného výrazu (např. tlak, útlak, utiskování), ale není naprosto žádný důvod, proč to na tomto místě překládat či interpretovat jako teror. O tom, co znamená výraz „ten starý král“, můžeme diskutovat. Určitě tím ale není myšlen monarcha. Kdyby kdokoli v kontextu Karla Schwarzenberga a současné Evropy prorokoval, že u nás hrozí obnova monarchie, mohli (a měli) bychom směle říci, že je to nesmysl.

Další otázka je, zda se proroctví skutečně nějak týká Karla Schwarzenberga. Je to docela možné. Soukromě jsem se Jamese Golla na toto proroctví vyptával. Hlavně mě zajímalo, jestli neslyšel o straně TOP 09 a jestli tím ve svém snu nebyl ovlivněn. Ujistil mě, že o naší politické situaci nevěděl nic.

Nezávisle na tom, o koho se jedná, však proroctví nemluvilo o jednotlivci, ale o něčem šířeji založeném. „Viděl jsem vakuum ve vedení vlády, v politice národa; a jestliže vakuum pasivity, slabosti a korupce bude pokračovat, povstane téměř něco jako nová strana s kořeny mající v historii šlechty (history of nobility),“ řekl předloni v Praze Goll.

Mě osobně se toto proroctví silně dotklo. Od té doby se na modlitební skupince přimlouváme za to, aby u nás v politice vyrůstali noví lidé, kterým jde o spravedlnost a právo – podle toho, co James Goll tehdy řekl: „Je velmi důležité abyste se modlili, aby ve vašem národě povstalo nové vládní vedení, ne zase titíž lidé, kteří jen mění své pozice, ale jsou tam dlouhodobě. Modlete se, aby Bůh dal povstat nové generaci, aby dal ve vládě povstat Josefům a Danielům.“

Každé prorocké slovo se má rozsuzovat. Pro českou společnost existuje tolik nebezpečí, čelíme a budeme čelit mnoha negativním věcem, ale obnova monarchie teď jednoduše nepřipadá v úvahu. Domnívám se, že zveřejnění Gollova proroctví ve zkreslené podobě jednak ukazuje zavádějícím směrem, tedy jinam, než co proroctví ve skutečnosti mělo vypůsobit, jednak snižuje úctu k prorockému zjevení a k prorokování vůbec.


Související články:

David Loula: Nebudu volit Karla Schwarzenberga

Profil Jamesa Golla, řečníka na Křesťanské konferenci 2011

Copyright © 2013 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce