Média

Křesťanský teenager v Egyptě byl odsouzen za zveřejnění kreslených vtipů na Facebooku a jejich šíření mezi spolužáky

Napsal(a): Hlas mučedníků, www.hlas-mucedniku.cz, titulek redakční, upraveno | Zveřejněno: Úterý, 24. dubna 2012, 8:41 (CEST)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

4. dubna 2012 byl sedmnáctiletý Egypťan Gamal Abdú Massúd odsouzen za zveřejnění kreslených vtipů na Facebooku a jejich šíření mezi spolužáky. Podle názoru soudce v provincii Assiut v Horním Egyptě ilustrace urážely muslimy. Vtipy zveřejněné loni v prosinci vedly k násilným muslimským protestům v sousedních vesnicích, které trvaly dva dny. Při nepokojích bylo vypáleno několik obytných domů patřících křesťanům a několik křesťanů utrpělo zranění.

„Soud pro mladistvé v Assiutu nařídil uvěznění Gamala Abdúa Masúda… na tři roky za hanobení islámu a zveřejnění a šíření ilustrací, které urážely islám a Proroka,“ uvedl soud v prohlášení, které měl možnost vidět také reportér agentury Reuters.

Obhájce lidských práv Negad al-Borai poznamenal, že takto vysoký trest odnětí svobody představuje maximální sazbu, kterou je podle egyptského zákona za podobný trestný čin možné vyměřit.

Křesťané, kteří představují přibližně deset procent z 80 milionů obyvatel země, mají s převážně muslimskými spoluobčany dlouhodobě problematické vztahy. Napětí mezi muslimy a křesťany po dlouhé roky jen mírně vřelo, situace se však výrazně zhoršila v návaznosti na povstání, které vedlo ke svržení Husního Mubáraka. Křesťané mají stále větší strach z nárůstu útoků na kostely, ze kterých viní radikální islamisty, přestože podle odborníků bývají často příčinou nejrůznější osobní spory lokálního významu.

"Modlete se za Gamalovo propuštění. Proste Boha, aby se o něj ve vězení staral. Modlete se, aby tato zkouška posílila jeho víru. Modlete se za všechny egyptské křesťany, aby se stali živoucím příkladem Boží lásky vytrvalým milováním svých pronásledovatelů a modlitbami za ně (Matouš 5,43–48). Modlete se, aby Bůh obdařil křesťany v tomto napjatém období moudrostí a milostí," uvádí zpráva Hlasu mučedníků.

Více informací o pronásledované církvi v Egyptě se nachází na internetových stránkách Egypt Country Report.

Copyright © 2012 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Média Titulka
Internetová televizní stanice HopeTV ukončuje živé vysílání, své pořady bude publikovat na YouTube kanálu

Internetová televizní stanice HopeTV ukončuje živé vysílání, své pořady bude publikovat na YouTube kanálu

Křesťanská internetová televize HopeTV ve středu 31.12.2014 ukončí své živé vysílání. V budoucnu budou její pořady..
Nejčtenější
Inzerce