Komentáře

NTM: Může mít televize negativní dopad na váš romantický vztah?

Vypněte ji alespoň na Valentýna, vyzývá iniciativa Národní týden manželství

Napsal(a): Tisková zpráva, titulek redakční, upraveno | Zveřejněno: Čtvrtek, 14. února 2013, 4:04 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

NTM: Může mít televize negativní dopad na váš romantický vztah?
Z internetových stránek kampaně.
(www.tydenmanzelstvi.cz)

Podle vědecké studie z Albion College může časté sledování televize u páru nebo jednotlivce ohrozit jejich romantický vztah. Studie v zářijovém vydání z minulého roku časopisu Masová komunikace a společnost ukázala, že čím více lidé věří zobrazení romantického vtahu v televizních seriálech, tím menší je pravděpodobnost, že budou cele oddáni vlastnímu vztahu.

Tento výzkum je zajímavý především pro ty, které zajímá, jak jejich vztahy může ovlivnit sledování televize. Národní týden manželství (NTM) – iniciativa, jejíž sedmý ročník probíhá právě ve valentýnském týdnu kolem svátku zamilovaných 14. února, navrhla českým párům, aby aspoň na Valentýna vypnuly obrazovku svých televizí, notebooků nebo smartphonů a strávili večer „jen ve dvou“.

Autor studie Dr. Jeremy Osborne ke svému výzkumu řekl: „Zjistili jsme, že lidé, kteří věří v nerealistické pojetí vztahů v televizi, jsou svým partnerům ve skutečnosti méně oddáni a mají tendenci si myslet, že alternativy k jejich partnerům mohou být relativně atraktivní volbou.“

Výzkumu se účastnilo přes 390 manželských párů, které odpovídaly na otázky ohledně jejich spokojenosti se současným partnerem, na očekávání, která od vztahu mají, a víru v trvalost vztahu. Vědci sledovali frekvenci sledování seriálů i to, jakou měrou lidé věří, že jsou romantické vztahy, které sledují v televizi, skutečné.

Výzkum také odhalil, že čím více lidé věří romantickému ideálu v televizních seriálech, tím větší „ztrátou“ pro ně jejich vztah je. Mnohem hůře pak nesou náklady spojené s dlouhodobým vztahem, jakými jsou například ztráta osobní svobody, možnosti volně nakládat se svým časem nebo zhoršení atraktivnosti jejich partnerů.

„Žijeme ve společnosti, kde jsme denně vystavováni vlivu médií, ale jen málo z nás si uvědomuje, jaký vliv na naše vztahy mají a jak mění náš pohled na to, jak by měly vztahy fungovat. Místo toho, abychom žili své vlastní vztahy, často konzumujeme vztahy druhých na obrazovce a naše realita se stává šedivější. Nejen proto, že by vztahy na obrazovce byly o tolik krásnější, ale protože ten zbytek volného času, který na sebe máme, trávíme na internetu nebo před obrazovkou, která často vyplňuje rostoucí prázdnotu nebo únavu ve vztahu. Zkusme si aspoň ve valentýnském týdnu udělat čas jeden na druhého a připomenout si nejrůznějšími kreativními způsoby, jak báječným vztahem manželství je, a jak moc pro nás ten druhý znamená,“ uvedl Petr Činčala, koordinátor Národního týdne manželství.

Copyright © 2013 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce