Svět

Pastor Saeed Abedini a 4 další američané byli propuštěni z iránského vězení

Napsal(a): Hazel Torres, The Christian Today, překlad Lukáš Pokorný, redakčně upraveno | Zveřejněno: Středa, 20. ledna 2016, 14:26 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

V sobotu (16.1.2016) Irán oznámil propuštění evangelikálního pastora Saeeda Abedini a 4 dalších zadržovaných amerických občanů. Zpráva o náhlém zvratu se stala důvodem k oslavám mezi miliony křesťanů, kteří se dlouhou dobu modlili za jeho propuštění.

Pastor Saeed Abedini a 4 další američané byli propuštěni z iránského vězení
Pastor Saeed Abedini se svými dětmi, před tím než byl uvězněn v Íránu.
(The Christian Today, ACLJ)

Pastorova žena, Naghmeh Abedini, pro zpravodajství televizní stanice Fox News uvedla: "Toto je odpověď na modlitby. Děkuji milionům lidí, kteří za námi stáli v modlitbách v této obzvláště těžké době."

Saeed Abedini (35), konvertoval od islámu ke křesťanství a stal se pastorem, když se usadil ve městě Boise, (stát Idaho, USA). Zde žil se svou ženou, Naghmeh Abedini (38) a svými dvěma dětmi, Rebekkou (9) a Jacobem (7), uvádí noviny Washington Post.

Abedini se narodil v Íránu a v roce 2010 se stal americkým občanem. V roce 2012 se pokusil vrátit do Íránu, aby navštívil své rodiče, ale byl mu odebrán pas a byl dán nejprve do domácího vězení a později do vězení, řekla jeho žena.

V roce 2013 ho íránský soud usvědčil z ohrožení íránské národní bezpečnosti poté, co byl obviněn z organizování domácí křesťanské skupinky v Íránu.

Abedini se stal tváří pronásledování křesťanů po celém světě, zejména na Blízkém východě. Jeho jméno je pravidelně zmiňováno evangelickými kazateli po celých Spojených státech.

Před třemi roky naléhali evangeličtí vůdci na amerického prezidenta Baracka Obamu, aby se zasadil o jeho vydání. To mělo být součástí jaderné dohody, která byla s Íránem uzavřena v loňském roce.

Podle televizní stanice CNN Írán propustil Abedini a tři další americké zajatce jako součást výměny vězňů. Ostatní vězni, kteří byli osvobozeni, jsou novinář Washington Post Jason Rezaian, námořní veterán Amir Hekmati a Nosratollah Khosravi-Roodsari, oznámili to vysocí úředníci americké administrativy, s odvoláním na zprávy publikované v íránských sdělovacích prostředcích.

Pátý propuštěný muž, popsaný jako nedávno zadržený student Matthew Trevithick, byl propuštěn odděleně a nebyl součástí dohody o výměně vězňů, uvedli američtí představitelé.

Výměnou Spojené státy americké souhlasily s propuštěním 7 Íránců držených Spojenými státy, potvrdili americké úřady. Dohoda přichází po více než roce tajných jednání, řekli úřady.

Oznámení o propuštění vězňů přišlo před prohlášením jaderné komise OSN, kdy se očekávalo zda Írán v souladu s červencovou dohodu omezí svůj jaderný program.

Saeedova manželka Naghmeh dostala zprávu o propuštění svého manžela v sobotu. Řekla, že okamžitě oznámila tuto dobrou zprávu oběma svým dětem.

"Byly šokovány," uvedla pro Washington Post. "Právě teď byste je mohli slyšet, jak skákají nahoru a dolů a ptají se: "Kdy ho uvidíme?" Byl to čas radosti."

"Jsme potěšeni, že je tento den konečně tady," řekl Jay Sekulow, hlavní poradce amerického Centra pro právo a spravedlnost, které zastupuje rodinu Abedini. "Pastor Saeed nikdy neměl být uvězněn tak rychle," hlásilo zpravodajství Fox News.

(redakčně zkráceno)

Copyright © 2016 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Svět Titulka
WEA inaugurovala nové Evangelikální centrum

WEA inaugurovala nové Evangelikální centrum

DOVER, New York – V pátek 15. ledna 2016 Světová evangelikální aliance (WEA - World Evangelical Alliance)..
Nejčtenější
Inzerce