Svět

Tony Abbott: Islám potřebuje náboženskou reformaci

Napsal(a): The Christian Today, překlad Markéta Nosálová, zkráceno a redakčně upraveno | Zveřejněno: Pondělí, 14. prosince 2015, 6:38 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Bývalý ministerský předseda Austrálie Tony Abbot prohlásil v rozhovoru pro Sky News, že islám potřebuje "náboženskou revoluci." Abbott sklidil za své poznámky kritiku a mnozí poukázali na to, že jako katolík se Abbott sám hlásí k víře, která musí projít reformací.

Tony Abbott: Islám potřebuje náboženskou reformaci
Bývalý ministerský předseda Austrálie Tony Abbot.
(www.christiantoday.com)

V rozsáhlém interview Abbott řekl, že muslimové musí nastoupit cestu reformace. "Všechny ty věci, které islám nikdy neměl - reformaci, osvícenství, dobře vyvinutý koncept oddělení církve a státu – to je to, co musí nastat. Nemůžeme to ale udělat my, muslimové k tomu musí dojít sami. My bychom měli jen spolupracovat s těmi, kteří se snaží jít tímto směrem".

Bývalý liberální premiér popřel také rovnost kultur a trval na tom, že některé kultury by měly být upřednostňovány před jinými. "Všechny kultury si nejsou rovné. Upřímně řečeno, kultura, která věří ve slušnost a toleranci, je na mnohem vyšší úrovni než ta, která si myslí, že se může zabíjet ve jménu Boha. Musíme být připraveni si za tímto stát."

Velvyslanec Indonésie v Austráli, země s muslimskou většinou, nicméně pokáral poznámky Abbotta jako "neužitečné" a "rozvratné".

"Toto je čas, kdy se musí všechny národy sjednotit a porazit metlu terorismu," řekl Nadjib Riphat Kesoema. "Rétorické vychloubání kulturní a náboženskou nadřazeností nad ostatními kulturami a náboženstvími je neužitečné a rozděluje".

Velvyslanec také volal po efektivní spolupráci s Austrálií proti terorismu. "Je pro nás důležité vytvořit dlouhodobé řešení společných výzev násilného extremismu, kterým čelíme," řekl Kesoema. "Násilný extremismus je výzvou pro všechna náboženství: budhismus, křesťanství, hinduismus, islám a dalších vyznání."

Indonésie je útočiště náboženských extremistů v oblasti Aqa, je ale rovněž domovem umírněné islámské skupiny Nahdlatul Ulama s 50 miliony členy, která se snaží čelit teologii Islámského státu poselstvím tolerance a soucitu.

Copyright © 2015 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Svět Titulka
WEA inaugurovala nové Evangelikální centrum

WEA inaugurovala nové Evangelikální centrum

DOVER, New York – V pátek 15. ledna 2016 Světová evangelikální aliance (WEA - World Evangelical Alliance)..
Nejčtenější
Inzerce