Komentáře

V Moskvě uprostřed února vznikla Ruská strana Desatera přikázání

Napsal(a): Libor Dvořák, ČRo 6, www.nabozenstvi.com | Zveřejněno: Neděle, 3. března 2013, 3:54 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Strana Desatera přikázání rozšířila v Rusku spektrum politických stran. Mluvčí ruské pravoslavné církve prohlásil, že by tato strana měla „sjednotit ruský lid“ a vrátit do politiky mravní rozměr.

„Potřebujeme mravní revoluci nebo chcete-li kontrarevoluci. Mravnost se musí vrátit do společenského politického i hospodářského života a také do vztahů mezi lidmi,“ prohlásil známý ruský duchovní myslitel Vsevolod Čaplin.

Ruská pravoslavná církev však podle něj nemá v úmyslu novou politickou stranu nějak preferovat. Není divu: Zajímavé je, že ve straně se nebudou angažovat jen křesťané různých vyznání, ale třeba i muslimové a židé. V tomto ohledu se tedy strana chová ekumenicky. Předseda koordinačního výboru strany Sergej Mezencev k programovým zásadám nového politického uskupení říká:

"Jde především o renesanci mravních hodnot života společnosti, to je náš hlavní záměr. Většina příštích členů naší strany jsou lidé věřící a to, že patří k různým konfesím, nebude na překážku, ale spíš ku prospěchu celé organizace. Předpokládáme, že židé a muslimové budou stejně aktivní jako křesťané."

Desatero se skutečně má stát základem ideologie nové ruské strany. Ta chce údajně prosadit především to, aby se do státní správy i místních samospráv prosadili čestní a poctiví lidé. Proto se co nejdřív hodlá zapojit do voleb všech úrovní.

Grigorij Melikojanc z asociace Golos, která měla velké nepříjemnosti kolem posledních ruských parlamentních i prezidentských voleb, vyslovil tento názor:

"Vznik politické strany, která bude akcentovat především etické zásady, je v dnešní době zcela přirozený. Nemyslím si, že by tato strana prosazovala hlavně věroučné cíle jednotlivých konfesí. Půjde jí o to, aby se v rámci politického života země respektovaly základní principy etiky."

Cílem strany by prý mělo být také zprostředkování dialogu mezi věřícími a ateisty. Ač se to přímo neříká, bezesporu je tu znát loňský celospolečenský spor, jenž v Rusku vznikl po přísném trestu odnětí svobody pro dvě členky dívčí punkové kapely Pussy Riot, který dostaly za performanci v moskevském chrámu Krista Spasitele přesně před rokem.

Copyright © 2013 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce