Komentáře

Život víry: Rozhovor s Naghmeh Abedini, manželkou vězněného íránského pastora

Napsal(a): Život víry 2015/11, převzato se svolením | Zveřejněno: Pondělí, 30. listopadu 2015, 8:50 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Snažím se Saídovi předat, že není zapomenut říká Naghmeh Abediniová, manželka vězněného íránského pastora.

Život víry: Rozhovor s Naghmeh Abedini, manželkou vězněného íránského pastora
Naghmeh Abedini, manželka vězněného íránského pastora.
(Život víry, zdroj YouTube)

První rozhovor s vámi vyšel v Životě víry v březnu 2014. Co důležitého se v případu vašeho manžela Saída od té doby událo?
Přes milion lidí podepsalo petici za jeho propuštění. Vystoupila jsem dvakrát před americkým kongresem (parlamentem USA), který schválil rezoluci za Saídovo propuštění. Promluvila jsem před Evropským parlementem.

V lednu letošního roku jsem se osobně setkala s prezidentem Obamou. Podle těchto událostí se to jeví pozitivně, ale Saídova situace se spíš zhoršuje. Častěji ho dávají na samotku, častěji ho bijí, minulý týden ho znovu napadli vězenští dozorci. A na obzoru není ani náznak jeho propuštění.

Víte něco o tom, co Saíd ve vězení prožívá?
Prošel těžkými věcmi – mučením, psychickým týráním, často ho dávají na samotku. Jednou ho svlékli ze šatů a hodili ho do studené místnosti. Celý se třásl a oni mu řekli: „Jediná cesta ven je, když se zřekneš křesťanské víry. Tvoje děti budou vyrůstat bez otce, nikdy je neuvidíš, zůstaneš tu napořád.“ Neví, co bude.

Saíd není jen Američan, Saíd je konvertita. Íránské vládě vadí Saídovo obrácení, to, že svou víru i nadále projevuje. Mají dojem, že se nepoučil. Právě proto ho nechtějí propustit.

Jak váš manžel těžké vězeňské podmínky snáší?
Jeho víra je silná. Jsme spolu už 11 let a celou dobu, co ho znám, se modlil snad šest až sedm hodin denně. Já jsem se většinou modlila 15–30 minut. Takže když ho dali na samotku, věděla jsem, že bude v pořádku, protože je mužem modlitby, uctívání.

Po posledních návštěvách jeho tatínka ve vězení jsem si ale uvědomila, že je zlomený citově. Dříve říkával: „Kdyby mě někdy potkalo pronásledování, uvěznění, tak neplačte, ale radujte se. Bible říká: Radujte se, protože jste pronásledováni kvůli mně.“ Nedávno mu jeho tatínek ukázal fotky dětí, jak rostou, a Saíd plakal. Je to pro něho už těžké. Stýská se mu po dětech, už tři roky není součástí jejich života. Dceři bylo pět let, když ho viděla naposledy, a teď jí bude devět.

Má Saíd možnost ve vězení mluvit o Ježíši?
Využívá každou situaci, aby svou víru sdílel. A mnozí Krista přijali. Teď s ním jsou na oddělení také vysoce postavení političtí vězni. Ti, kteří přijímají Krista, nejsou jen běžní kriminálníci, jsou to politici, aktivisté, právníci, ke kterým vzhlíží tisíce lidí. Takže když se někdo z nich stane křesťanem, je to důležitá věc, protože to ovlivňuje celé skupiny lidí.

Vím, že o Velikonocích měl dokonce možnost s dalšími vězni slavit Večeři Páně. To mě překvapilo.
O té velikonoční události jsem se doslechla toto: Ve vězení každé ráno dostávají ke snídani chleba a vodu nebo něco takového. Saíd spoluvězňům vysvětlil, co znamená, že tělo Kristovo bylo vydáno a jeho krev prolita, a použil prostě to, co v tu chvíli měli. Samozřejmě, že další den Saída zase přeložili na samotku.

Můžete mu nějak pomoct?
Snažím se alespoň ho informovat o tom, že se tolik lidí modlí. Že se ho zastávají vrcholní politici. Snažím se, aby měl naději, protože právě tu mu íránská vláda chce vzít. Snažím se Saídovi předat: „Nejsi sám. Nejsi zapomenut.“ I mě osobně nejvíc povzbudí, když mi někdo řekne: „Každý den se za vaši rodinu modlíme.“

Co vaše děti, jak se potýkají s tím, tatínek je tak dlouho pryč?
Před pár dny nakreslila Rebeca obrázek naší rodiny a byla jsem na něm jen já a ona a její bratr. Dřív to byl tatínek, já a oni dva. Uvědomuji si, že prostě pomalu přijímají fakt, že rodina je maminka a oni dva. Jako by přijaly, že ztratili tátu. Jeho propuštění se pro ně stalo snem.

Ty první roky doufaly, že tu bude na jejich narozeniny, na Vánoce, ale nebyl... To hodně bolelo. A jejich způsob přežití je si říct, že už se možná domů vůbec nevrátí. Blíží se dceřiny narozeniny a v takové slavnostní dny děti hodně brečí, protože se jim po tatínkovi stýská. A pro mne je těžké to sledovat. Se svou vlastní bolestí se nějak vyrovnáte, ale když s tím zápasí vaše děti...

Není pro vás těžké celou tu dobu stále důvěřovat Bohu?
Je. Mám pocit, že moje víra je tím otřesená, je tříbená. Často s tím zápasím. Některé dny se modlím: „Bože, mám toho dost, moje trpělivost je u konce...“ A pak mě Bůh svou láskou pomalu mění, dává mi trpělivost. Učím se, že Boží načasování je jiné než naše, my chceme všechno rychle.


Život víry: Rozhovor s Naghmeh Abedini, manželkou vězněného íránského pastora
Obálka časopisu Život víry 2015/11.
(Život víry)

Ukázka z rozhovoru, který vyšel v listopadovém čísle časopisu Život víry
Toto číslo je z velké čáti věnováno tématu stvoření a evoluce. V hlavním rozhovoru čísla se Alexander Fink, německý fyzik a ředitel Ústavu pro vědu a víru, se poctivě a otevřeně vypořádává s těžkými otázkami o stvoření světa, biblické potopě, poselství zkamenělin či analýze lidské DNA. Vědecký a teologický přístup se střídají v příspěvcích kazatele Stanislava Kaczmarczyka, popularizátora kreacionismu Pavla Kábrta či evoluční bioložky Judith Fehrerové. A v anketě se k věci vyjadřuje i řada dalších výrazných osobností – duchovních i vědců.

Dále časopis přináší pohled na aktuální dění v Izraeli, vzpomínku na pastora Vladislava Santariuse (1915–1989), úvodník Daniela Hurty „Na vážkách“, editorial Tomáše Dittricha „Moje cesta z kocoviny“, osobní příběhy čtenářů, kreslený vtip Pavla Bosmana, zprávy ze života církve u nás i v zahraničí, oznámení o chystaných křesťanských akcích...

Číslo je možné zakoupit zde: www.kmspraha.cz/knihkupectvi/casopisy/zivot-viry/zivot-viry-2015-11
Elektronické vydání (PDF): palmzv.jdem.cz
Informace o předplatném (nyní také soutěž pro nové předplatitele): www.zivotviry.cz

Copyright © 2015 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce