Komentáře

Život víry: Válčit o šest dnů stvoření?

Napsal(a): Tomáš Dittrich, Život víry 2015/11, převzato se svolením | Zveřejněno: Středa, 9. prosince 2015, 8:32 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

Na Evangelikální teologické konferenci v roce 2000 hájil evoluci Jiří Grygar, astronom hlásící se ke křesťanství. Obratně uhýbal před otázkou, jak mohly z jednodušších neživých či živých forem vznikat formy složitější a složitější, když to odporuje fyzikálnímu zákonu o entropii. Udělal jsem si jasný obrázek: Doktor Grygar mlží, protože nemá argumenty.

Život víry: Válčit o šest dnů stvoření?
Tomáš Dittrich.
(Křesťan Dnes)

Jiná, protichůdná, ale podobná situace: Křesťanský obhájce myšlenky, že svět byl stvořen za šest dní, vysvětluje své teze studentům. Mluví přesvědčivě a začíná získávat sympatie. V návazné diskusi promluví čerstvě vystudovaný fyzik.

Přináší konkrétní detailní argumenty. Předášející na ně není schopný reagovat, protože do takových podrobností fyziku prostě nezná. Uhýbá a mlží, zaplétá se do podivné argumentace. Když někomu chybějí správné argumenty, nemusí to znamenat, že nemá pravdu, ale diskusi těžko vyhraje.

Nejednou jsem zažil horlivé křesťany, kteří se snažili věřící i nekřesťany přesvědčit, že stvoření světa a vesmíru trvalo 144 hodin. Myslím si, že asi měli pravdu, ale úspěch měli málokdy. Většinou naopak zbývala pachuť. Problém není v tom, že mají určitý názor, ani v tom, že ho neskrývají.

Za chybné pokládám, když nejsou ochotni uznat, že nemají dostatečné přírodovědné znalosti, aby svůj názor mohli dokázat. Za špatné pokládám také to, kdyby člověka, který nevěří, že byl svět stvořen během šesti kalendářních dnů, kvůli tomu pokládali za defektního křesťana. V otázce šesti „dnů“ nemá jasno ani řada křesťanských vědců, kteří věří ve stvoření.

Stvoření, to je základ, bez něj Kristova oběť nedává smysl. Na šesti dnech bychom ale víru svou ani lidí, kterým přinášíme Boží království, stavět neměli. Ano, jsou zde vážné související otázky.

Jde o vztah k Písmu, jde o důležité souvislosti dějin spásy. Zde se názory evangelikálů mohou různit, zde mohou křesťané debatovat. Trvat na 144 hodinách ale šíření evangelia a vedení druhých ke Kristu většinou spíš škodí, než pomáhá.

Dodnes si pamatuji, jak na mě působilo, když mi jeden mladý muž měsíc po mém obrácení vysvětloval, že makroevoluce je nesmysl. Myslel jsem si, že je na omylu, ale líbilo se mi, že není agresivní.

Za pár let jsem jeho argumentům musel přitakat, ale jasně vím, že jsem se kvůli posunu názoru na evoluci nestal lepším křesťanem. Kristovcem se člověk přece nestává změnou vztahu k evoluci, ale ke Kristu.


Život víry: Válčit o šest dnů stvoření?
Obálka časopisu Život víry 2015/11.
(Život víry)

Převzato se svolením z listopadového čísla časopisu Život víry, které se tématu stvoření a evoluce věnuje podrobněji. V hlavním rozhovoru čísla se Alexander Fink, německý fyzik a ředitel Ústavu pro vědu a víru, se poctivě a otevřeně vypořádává s těžkými otázkami o stvoření světa, biblické potopě, poselství zkamenělin či analýze lidské DNA.

Vědecký a teologický přístup se střídají v příspěvcích kazatele Stanislava Kaczmarczyka, britského geologa Paula Garnera, popularizátora kreacionismu Pavla Kábrta či evoluční bioložky Judith Fehrerové. A v anketě se k věci vyjadřuje i řada dalších výrazných osobností – duchovních i vědců.

Dále časopis přináší rozhovor s Naghmeh Abediniovou, manželkou pastora vězněného v Íránu, vzpomínku na pastora Vladislava Santariuse (1915–1989), úvodník Daniela Hurty „Na vážkách“, editorial Tomáše Dittricha „Moje cesta z kocoviny“, osobní příběhy čtenářů, kreslený vtip Pavla Bosmana, zprávy ze života církve u nás i v zahraničí, oznámení o chystaných křesťanských akcích.

Číslo je možné zakoupit zde: www.kmspraha.cz/knihkupectvi/casopisy/zivot-viry/zivot-viry-2015-11
Elektronické vydání (PDF): palmzv.jdem.cz
Informace o předplatném (nyní také soutěž pro nové předplatitele): www.zivotviry.cz

Copyright © 2015 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce