Komentáře

Život víry: Vánoční fejeton o tchyních

Napsal(a): Jana Frantíková, Život víry 2015/12, převzato se svolením | Zveřejněno: Středa, 23. prosince 2015, 9:44 (CET)
Sdílet Sdílet   |   Verze pro tisk  |   Čti později Čti později  |   Velikost písma:A A A

V partě chlapů v hospodě se jeden chlubí: „Každý rok na Vánoce k nám chodí tchyně!“ „A není to trochu stereotypní?“ „No jo, máš pravdu. Mám nápad, letos uděláme výjimku a pustíme ji dovnitř!“

Proč je tolik vtipů o tchyních a proč jich většina není vůbec vtipných? Co je na tchyních tak zvláštního?

Život víry: Vánoční fejeton o tchyních
Obálka časopisu Život víry 2015/12.
(Život víry)

Byla jsem zamilovaná, těšila jsem se na svatbu a představovala si náš společný manželský život. Myslela jsem si, že do naší rodiny patřím já, manžel a pak děti…. Ani na mysl mi nepřišlo, že součástí našeho společného života budou také moji a manželovi rodiče a že jsou do nás tak hluboce obtištěni.

Moje dcera byla zamilovaná, těšila se na svatbu a představovala si svůj manželský život. Myslela si, že do jejich nové rodiny bude patřit ona, manžel a pak děti… Ani jí na mysl nepřišlo, že součástí jejího života budeme také my a manželovi rodiče a že jsme do nich tak hluboce obtištěni.

Mám tchyni a sama jsem tchyně. Jsem snachou a sama mám snachy. Skvělá dvojrole. Nejsem už mladá, ale nejsem ještě stará. A mám řadu vtipných historek a vzpomínek:

* Stavili jsme se u manželových rodičů. Nebyli doma, ale na stole byl štrúdl a u něho cedulka: „Pro Janu na svačinu“. Jana jsem já, a tak mě moc potěšilo, jak na mě tchyně myslí. Abych neurazila (a také štrúdl byl vážně dobrý), tak jsem snědla celý talíř. Když přišla ze školy domů manželova mladší sestra (také Jana), musela si na svačinu dát chleba. Nikdo mi nikdy nevyčetl, že jsem školačce zdlábla její sváču.

* Nejsem moc parádivá, a tak když mám nějaký kousek hezkého oblečení, s jistotou se dá říct, že jsem ho dostala od svých dcer či snach k Vánocům či narozeninám. Já jsem zamlada své tchyni koupila k vánocům tepláky pro práci na zahradě.

* Jsem pěstounská maminka. Posledních čtyřicet let svého života mám stále malé děti. Když se můj syn ženil, řekl své nevěstě: „Nepočítej s tím, že nám babička bude hlídat děti. Připrav se na to, že budeme muset někdy pohlídat děti babičce.“ Se snachou si nyní hlídáme navzájem.

* Jsem dokonalá tchyně. Vím to s jistotou, protože jsem si udělala test v ženském časopise a získala jsem plný počet bodů. Nechodím do rodin svých dětí mýt okna, když odjedou na dovolenou, nekontroluji jim ledničku, zda tam nemají prošlé potraviny, a dokonce se k nim domů ani nikdy nevplížím, abych jim přerovnala skříně. Mám totiž, jak pravila moje snacha, dost čím se bavit ve své vlastní domácnosti.

* Ptala jsem se ženatého syna, jak mi to sluší, a on mi s láskou odpověděl: „Mami, s tím si nedělej starosti, vždyť v tvém věku si tě už nikdo neprohlíží.“ Vzpomněla jsem si, jak mi tchyně jednou říkala: „To jen vám připadáme staří, my si připadáme stále stejně mladí.“

Budou Vánoce. Tak vám dám zdarma několik dobrých rad. Když sháníme dárky, přemýšlíme nad tím, co by si kdo přál. Víte, co jsem si přála, když jsem byla mladá nevěsta? A co si přeji jako tchyně? V obou případech jsem si přála a přeji hezké vztahy, snad trochu úcty nebo respektu, zájem o svou osobu, pomoc v případě potřeby – když o ni požádám.

Rozhodně jsem si nepřála ani tenkrát, ani nyní, aby mě někdo „vychovával“, aby za mě rozhodoval a plánoval, do čeho mám investovat svůj čas a energii. Nepřála jsem si slyšet zlá slova a pohrdavý tón…

A co dám „pod stromeček“ své tchyni a svým snachám já? Určitě nějaké dárky, něco pro ženskou radost a ne samé „poklice“ – tj. něco do kuchyně či pro úklid. Ale dám jim také kus sama sebe.

Rozhodnutí, že budu tou, která chce budovat hezké vztahy, myslí na potřeby druhých, respektuje jedinečnost i názory každé z nich, zvažuje slova a leckdy i činy… a budu se za ně modlit, a to nejen o Vánocích.

A co dám svým zeťům? Narazila jsem na úžasný inzerát: „Prodám všeobecnou encyklopedii, 45 dílů. Už ji nepotřebuji, před dvěma měsíci jsem se oženil. Moje tchyně ví naprosto všechno!“

Vím sice také naprosto všechno, ale svoje znalosti si nechávám pro sebe. K Vánocům svým zeťům koupím tu všeobecnou encyklopedii.


Převzato se svolením z prosincového čísla časopisu Život víry, které je mj. věnováno problematice vztahu mezi tchyní a snachou. V článku s názvem „Když dvě ženy milují jednoho muže“ psycholog a poradce Pavel Raus nastiňuje hlavní nebezpečí, která v tomto vztahu mohou nastat, i to, jak je řešit. Texty k tématu doplňuje anketa, v níž různé ženy popisují např. to, co pro ně bylo ve vztahu s tchyní nejtěžší, a nabízejí svůj „recept“ na dobrý vztah „s druhou mamkou“.

V rozhovoru evangelikální teolog Ján Liguš vypráví svůj životní příběh: Kvůli víře musel ze školy odejít do hutí, ale posléze se „s doporučením KSČ“ dostal na vytoužené studium bohosloví. Popisuje také, proč po roce 1968 nezůstal v zahraničí, jak jednal s příslušníky StB nebo proč v 90. letech neodpověděl na dopis prezidenta Clintona…

Dále časopis přináší virtuální rozhovor s Davidem Nitschmannem, biskupem Obnovené Jednoty bratrské a misionářem mezi černochy a indiány, vánoční povídku, editorial Tomáše Dittricha, úvodník Lukáše Targosze, osobní příběhy čtenářů, kreslené vtipy Pavla Bosmana, soutěžní křížovku, zprávy ze života církve u nás i v zahraničí, oznámení o chystaných křesťanských akcích...

Číslo je možné zakoupit zde: www.kmspraha.cz/knihkupectvi/casopisy/zivot-viry/zivot-viry-2015-12
Elektronické vydání (PDF): palmzv.jdem.cz
Informace o předplatném: www.zivotviry.cz (do konce probíhá roku soutěž pro nové předplatitele)

Copyright © 2015 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílán, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
Řádková inzerce
Anglické a české knihy, CD a DVD. Můžeme objednat anglické knihy za obchodní cenu. Nacházíme se blízko Olšanského náměstí a metra A, stanice Flora na ulici Baranova 32, 130 00 Praha 3, tel.222 724 856, e-mail:christianlibrary@quick.cz
Zde může být inzerát s hyperlinkou na váš seminář, koncert, tábor nebo službu
Text pošlete na Marketing. ďťż
Zde můžže být inzerát s odkazem na vᚹ seminář, koncert, tábor nebo služžbu.
Text poššlete na marketing.
Komentáře Titulka
David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

David Novák: Křesťanské hodnoty a žadatelé o azyl

Zaklínat se „křesťanskými hodnotami“, se dnes stalo módou a to dokonce i u těch, kteří toho s křesťanstvím..
Nejčtenější
Inzerce