Křesťan dnes

Kardinál se dostal pod palbu při dodávkách pomoci na Ukrajině

Vatikánský almužník Konrad Krajewski v současné době již počtvrté z papežova pověření poskytuje humanitární pomoc na Ukrajině. Tuto sobotu však prožil obzvlášť intenzivní den: nejenže to bylo deváté výročí jeho biskupského svěcení, ale také se sám dostal pod palbu při předávání pomoci. „Útěk nemá smysl, když nevíte, kam jít“, řekl po zdárném ukončení mise pro Vatican News.

Kardinálův úkol byl jasný: ukázat papežovu blízkost, aby se lidé v této „absurdní válce“ necítili opuštěni, a zároveň tuto blízkost zprostředkovat prostřednictvím pomoci, potravin a růženců. Tentokrát cestoval různými etapami přes Oděsu a Záporoží přímo do centra války. Cílem jeho mise byl Charkov, kde Ukrajina v současnosti dosahuje významných úspěchů.

Výjimečný den

V sobotu jsme ho však zastihli v Záporoží, městě, které se stalo smutně proslulým kvůli ostřelování tamní jaderné elektrárny a následné hrozbě jaderné katastrofy. Jak kardinál zdůraznil, tato sobota je pro něj „zvláštním dnem, protože je to devět let, co jej papež jmenoval almužníkem a co byl vysvěcen na biskupa“. Biskupské svěcení přijal 17. září 2013 při mši svaté u oltáře Katedry v bazilice svatého Petra za přítomnosti papeže Františka.

Přesně po devíti letech se z papežova pověření opět vydal na cestu, aby byl nablízku lidem trpícím absurdní tragédií války a konkrétně jim pomohl. Doprovázejí ho dva biskupové, jeden katolický a jeden protestantský, ale i vojenský konvoj, který je nevyhnutelný, když se svým plně naloženým mikrobusem vjíždí do oblastí, kam se „nikdo kromě vojáků nedostane“, protože střelba dopadá stále blíž. Právě v těchto místech však lidé potřebují pomoc nejnaléhavěji a jsou vděční zejména za konkrétní podporu v podobě potravin, ale také za pozornost, která jim ukazuje, že na ně celý svět v jejich těžké situaci nezapomíná.

Pod palbou

Podle plánu konvoj s pomocí doručil potřebnou pomoc lidem už na první zastávce, ale na druhé ze zastávek se dostal pod přímou palbu, takže kardinál a jeho společníci museli utíkat do bezpečí: „Poprvé v životě jsem nevěděl, kam mám běžet… protože nestačí utíkat, musíte vědět, kam jít“, uvedl kardinál Krajewski.

Ježíši, důvěřuji ti

Navzdory riskantní situaci nakonec vše dobře dopadlo a humanitární pomoc mohla být předána podle původního plánu – včetně růženců požehnaných papežem: ti, kdo je obdrželi, si je okamžitě pověsili na krk… Pro kardinála to byl zvláštní den v den výročí jeho biskupského svěcení: den uprostřed „nemilosrdné“ války, pro kterou, jak kardinál Krajewski řekl již na své předchozí misi během velikonočního tridua, se nedostává slz a slov. Dnes, opakuje, se člověk může pouze modlit: „Ježíši, důvěřuji ti!“.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Krajewski

Exit mobile version