Křesťan dnes

Ukrajinská rada církví: Rusko bojuje proti civilistům

Ukrajinská rada církví a náboženských organizací vyzvala NATO, OSN, Evropskou unii, OBSE a Radu Evropy, aby zavedly nad Ukrajinou bezletovou zónu a poskytli ukrajinské armádě moderní zařízení protivzdušné obrany. Výzva přišla v návaznosti na brutální ruské útoky na civilní objekty. „Od začátku invaze jsme svědky toho, jak se útočníci uchylují k těm nejcyničtějším a mezinárodním humanitárním právem zakázaným způsobům vedení války,“ stojí v prohlášení.

Náboženští představitelé zdůrazňují, že Rusko bojuje nejen proti armádě, ale i proti civilnímu obyvatelstvu Ukrajiny. Útočí na obce, školy, školky, nemocnice a infrastrukturu nezbytnou pro občanský život. Ruská armáda používá zakázanou kazetovou munici a termobarické střely, které nahrazují taktické jaderné nálože. Způsobují obrovskou zkázu a strašlivé ztráty na životech.

Autoři výzvy poukazují na pobuřující příklady brutality a agrese ruských okupantů, jako je ostřelování humanitárních koridorů, evakuačních autobusů a dokonce i sanitek. „V činech vojáků je vidět pohrdání ruského vedení lidským životem. Lidé jsou nuceni utíkat do bezpečnějších oblastí země a do sousedních zemí Evropské unie,“ čteme v prohlášení.

Náboženští představitelé zdůrazňují, že Rusové neváhají ničit ani chrámy. Například v obci Vjazovka v Žytomyrské oblasti srovnali se zemí kostel Narození Panny Marie z 19. století. V důsledku ostřelování centra Charkova byla zbořena historická katedrála Zesnutí Bohorodičky. 7. března ruské střely poškodily modlitebnu evangelikální církve „Nový život“ ve městě Izjum v Charkovské oblasti a srovnaly se zemí budovu místního kostela. Po ostřelování byl vypálen také pravoslavný kostel v obci Zavoryči v okrese Brovary v Kyjevské oblasti.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 11. března 2022 Foto: screenshot YouTube – Charkov

Exit mobile version