Křesťan dnes

Zemřela britská královna Alžběta II. Bylo jí 96 let

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Novým panovníkem Spojeného království se stal její syn Charles, dosavadní princ z Walesu. 

Královna byla zbožná, četla si Bibli a pravidelně navštěvovala bohoslužby. Ve svém životě se cítila podporována svou vírou. „Kotva v mém životě,“ řekla ve svém vánočním projevu v roce 2016. Kotva, která jí poskytla podporu po smrti milovaného manžela.

Její víra byla několikrát tématem v seriálu Netflixu „Koruna“, kde ji vidíme jak večer pokleká před postelí a modlí se, jak ji to naučila její matka. Alžběta II. „pochází z generace, pro kterou je naprosto normální klečet před spaním v modlitbě,“ řekl George Carey, bývalý arcibiskup z Canterbury.

Vyrůstala v rodině, ve které se víra přirozeně žila. Její otec George VI. se zmiňoval o své víře ve svých veřejných proslovech a její matka svým dcerám četla Bibli. Praktikující věřící byla i její sestra Margaret.

Alžběta II. byka královnou od roku 1952, ale o své víře byla více otevřená až od svého vánočního poselství v roce 2000. „Pro mnohé z nás je naše víra prvořadá. Kristovo učení a vědomí, že jsem osobně odpovědná Bohu, poskytuje rámec, v němž se snažím žít svůj život. Jako tolik z vás, i já nacházím velkou útěchu ve slovech a příkladu Ježíše Krista,“ řekla tehdy Alžběta.

Královna byla nejen osobně zbožná, ale byla také světská hlava anglikánské církve. „Úkolem církve není hájit anglikanismus, aby se vylučovala jiná náboženství. Úkolem církve je naopak chránit svobodné vyznávání náboženství všemi denominacemi v této zemi,“ řekla. Její projev na recepci k 60. výročí jejího nástupu na trůn, kterou uspořádal tehdejší arcibiskup z Canterbury Rowan Williams pro zástupce osmi náboženství ve Spojeném království, byl považován za průkopnický, co se týče náboženské tolerance a plurality v Británii.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – královna Alžběta

Exit mobile version