Křesťan dnes

Americký misionář dostal cenu za přeměnu srdcí kolumbijských povstalců z FARC

Americký misionář získal ocenění za svou desetiletou práci mezi Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC), jejíž padesátiletý boj proti vládě skončil mírovou dohodou loni v srpnu.

Russell Stendal žil v Kolumbii víc než půl století, přišel s rodiči, kteří byli misionáři a šířili víru mezi původními obyvately země; to mu později pomohlo vybudovat si dobrý vztah s povstalci. Stendal byl unesen FARC a dalšími povstaleckými skupinami a začal v Bogotě se službou Kolumbie pro Krista s myšlenkou, že i jeho věznitelé z FARC se mohou dozvědět o křesťanství a změnit své srdce a mysl.

Stendal získal cenu Shabaz Bhatti Freedom Award v Bogotě 22. ledna od organizace First Step Forum. Cena je pojmenovaná po prvním pákistánském křesťanském ministrovi zavražděném před pěti let po jeho kritice pákistánských zákonů o rouhání a jeho obhajobě Asia Bibi, která čelí trestu smrti za „rouhání“.

Finský zakladatel First Step Forum Johan Candelin ve svém projevu prohlásil, že si Stendal zaslouží ocenění za své „mimořádné mírové úsilí po dobu třicetidvou let“. Připomněl, že jeho služba vedla ke změně srdcí řady vůdců FARC a také k proměně lidí v kolumbijské armádě. „Mnozí byli uzdraveni díky jeho modlitbám,“ uvedl. „Nikdy jsem nic takového neviděl, Boží ruka spočinula v životě a díle Russa Stendala unikátním způsobem,“ dodal.

 

 

Mezi osobnosti vyznamenané Shabaz Bhatti Freedom Award patří papež František, Aun San Su Ťij z Barmy, Dr. Hany Hanna z Egypta a biskup Malkhaz Songulashvili z Gruzie.

Candelin uvedl pro World Watch Monitor, že Stendal (známý také pod jménem Martin) byl rovněž nominován několika kolumbijskými generály na Nobelovu cenu míru. Představitelé kolumbijské armády prohlásili, že „bez Božího zásahu by FARC nikdy nepodepsal mírovou dohodu“.

Stendal, se svou dcerou Alethia, napsal knihu Skrytá Agenda, Pravdivý příběh z pozadí kolumbijských mírových jednání s FARC, která byla publikována Aneko Press v roce 2014. Dle Open Doors je Kolumbie na 50. místě na žebříčku zemí, kde je těžké žít jako křesťan. Největším problémem této země je organizovaná trestná činnost, uvádí Open Doors.

 

Zdroj: World Watch Monitor
Foto: Creative Common Search

 

Exit mobile version