Křesťan dnes

Američtí biskupové oceňují vládní podporu afghánských spolupracovníků

Američtí biskupové vítají snahu vlády o evakuaci a záchranu afghánských občanů, kteří pomáhali americkým vojákům během dvacetiletého vojenského působení USA v Afghánistánu. Trvají na tom, že oběti, které tito lidé přinesli, „by neměly zůstat bez uznání“.

Biskupové v USA uvítali snahu vlády poskytnout útočiště Afgháncům, kteří pomáhali americkým jednotkám během 20 let trvající války v Afghánistánu. Bidenova administrativa zahájila „Operaci Útočiště Spojenců“, iniciativu zaměřenou na přesídlení tisíců Afghánců, kteří během vojenského tažení pracovali např. jako tlumočníci a kteří se nyní obávají o svou bezpečnost.

„Jsme hrdí na to, že máme příležitost přijmout a pomoci těm, kteří zajišťovali bezpečnost Američanů v Afghánistánu,“ uvedli v prohlášení podepsaném předsedou Biskupské konference biskupů USA arcibiskupem José Gomezem a předsedou Výboru této biskupské konference pro migraci biskupem Mariem Dorsonvillem.

SOUVISEJÍCÍCírkev chce zůstat po boku Afgánců

„Spoluprací se Spojenými státy,“ uvedli biskupové, „každý z těchto lidí vystavil své životy a životy svých rodin a přátel riziku. Vzhledem k tomu, že nyní nechávají vše za sebou, aby zde začali nový život, neměly by mnohé oběti, které přinesli, zůstat bez uznání.“

Válka USA v Afghánistánu

Od roku 2001 se USA účastní vojenského tažení v Afghánistánu a později v Iráku. Během této doby tisíce Afghánců a Iráčanů pomáhaly americkým vojákům, humanitárním pracovníkům a diplomatům v regionu tím, že poskytovali tlumočnické, překladatelské, dopravní, bezpečnostní a další důležité služby, často s velkým rizikem pro sebe a své rodiny.

V roce 2006 schválil Kongres USA dvoustranný humanitární program, který těmto pomocníkům poskytuje zvláštní imigrační víza (SIV). V červenci 2021 Kongres rovněž schválil oboustranný návrh nouzového doplňkového zákona o rozpočtových prostředcích, který vyčlenil více než 1 miliardu dolarů na humanitární podporu a pomoc pro ně a rovněž schválil dalších 8 000 víz pro program zvláštních imigračních víz a zjednodušil proces podávání žádostí o americká víza pro ohrožené Afghánce.

Americký prezident Biden oznámil plány na ukončení vojenské mise v Afghánistánu do září a již stáhl většinu amerických vojáků z jejich hlavní afghánské letecké základny v Bagrámu severně od Kábulu. Bílý dům rovněž oznámil nouzové přemístění afghánských žadatelů o zvláštní imigrační víza v závěrečné fázi vyřizování do USA.

První skupina přibližně 200 Afghánců, kterým Bidenova administrativa slíbila útočiště, dorazila na americkou půdu v pátek. Evakuovaní opustili svou zemi, aby unikli ze spárů bojovníků Talibanu, kteří se zaměřili na tlumočníky a některé z nich dokonce zabili jako odplatu za jejich pomoc americkým jednotkám.

Přijímání bližních

V prohlášení biskupové uvítali možnost spolupracovat s vládou prostřednictvím organizace Migration and Refugee Services a dalších katolických charitativních organizací na „zajištění vřelého přijetí, bezpečného přemístění a přesídlení těch, kteří již velmi přispěli“ do USA. Ocenili také, že Kongres schválil návrh nouzového doplňkového zákona o rozpočtových prostředcích, který má pomoci zajistit ochranu a přijetí Afghánců v ohrožení.

Ještě více, uzavřeli, papež František zdůraznil přijímání bližních, když řekl, že „je to výzva k překonání našich obav, abychom se s druhým setkali, abychom ho přijali, poznali a uznali“, a příležitost „přiblížit se k druhému a vidět, kde a jak žije“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 13. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Afghánské děti v Kábulu

Exit mobile version