Křesťan dnes

„Anglikánská církev ztrácí směr,“ reaguje konzervativní duchovní na odchod ke katolíkům

Michael Nazir-Ali vysvětlil důvody svého rozhodnutí opustit anglikánskou církev a stát se katolickým knězem.

Bývalý evangelikální pastor patřící ke konzervativnímu proudu v rámci anglikánské církve v deníku Daily Mail uvedl, že „musel odejít“, protože anglikánská církev jako instituce „podle všeho ztrácí směr“.

SOUVISEJÍCÍAnglikánský biskup z evangelikálního proudu přestoupil ke katolíkům

„Anglikánská církev se roztříštila a je z ní jen volné společenství kongregací, z nichž mnohé mají protichůdné interpretace křesťanství. I když se církev dokáže na věcech shodnout, zdá se, že tato rozhodnutí nemají velkou váhu – lidé odcházejí a dělají to svou vlastní cestou,“ cituje prohlášení duchovního portál Premier.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„S tím jsem zápasil několik let, ale neochotně jsem si uvědomil, že nemám na výběr,“ pokračoval kněz k teologickým zápasům. Anglikánská církev má uvnitř konzervativní křídlo reprezentující evangelikály, ale taky věřící podporující liberálnější teologické koncepty.

Dvaasedmdesátiletý kněz, který byl biskupem v Rochesteru od roku 1994 do roku 2009, vysvětlil, že jde o „hluboce osobní rozhodnutí“ a že jde o přechod „z jedné církve do druhé, a nikoli o konverzi z jednoho náboženství k jinému.“

„Katolická církev má svůj podíl na problémech, ale jejich víra a hodnoty jsou ty, které také zastávám a které se podle mě v anglikánské církvi narušují. Ve věku 72 let by bylo snadnější zůstat tam, kde jsem byl: pracovat zevnitř na změně věcí, které tak silně vnímám.“

„Věřte mi, snažil jsem se, ale neuspěl. Církevní rady a synody jsou prostoupeny aktivisty, z nichž každý má jeden problém, často výstřední agendu, ať už jde o kulturní korektnost, změnu klimatu, řešení identity, multikulturalismus (která ve skutečnosti povzbuzuje komunity žít odděleně) nebo kritickou teorii o rase, náboženství a pohlaví – neomarxistické teorie vyvinuté za účelem vytvoření konfliktu rozdělením lidí na oběti a padouchy.“

Postoj církve ke sňatkům, nekonečné řešení bývalé britské imperiální nadvlády a neřešení problémů při ochraně pronásledovaných křesťanů po celém světě, jsou některé z dalších důvodů, proč Dr. Nazir-Ali opouští anglikanismus.

Otec dvou dospělých synů byl vysvěcen na anglikánského kněze v roce 1976 a sloužil v Anglii a Pákistánu, než byl v roce 1984 vysvěcen na biskupa v Raiwindu a nyní se stal třetím biskupem, který letos přešel z anglikánské církve.

Nazir-Ali zakončil svůj komentář pro Daily Mail slovy, že doufá, že církev „najde cestu zpět a znovu objeví odvahu postavit se za to, na čem záleží“.

„Modlím se, aby se znovu stala církví, kterou sem před 1500 lety přivedl svatý Augustin, majákem naděje, který po celém světě září svojí vírou a hodnotami, nikoli plamenem, který bliká ve větru.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Michael Nazir-Ali

Exit mobile version