Křesťan dnes

Apely za osvobození indického jezuity

Osmdesáti čtyř let se dnes dožívá v Indii vězněný jezuita otec Stan Swamy, který dlouhá léta pracoval mezi nejubožejšími lidmi. Jeho poslední žádost o propuštění na kauci vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu byla zamítnuta. Indická vláda zůstává hluchá k prosbám o jeho propuštění. Na podporu otce Swamyho vystoupil provinciál britských jezuitů, otec Damian Howard.

Otec Swamy trpí Parkinsonovou nemocí, má vážné problémy s chůzí a řadu dalších onemocnění. Vězněn je ve velmy špatných podmínkách. V jeho kauze bezvýsledně intervenovala Federace asijských biskupských konferencí, indiční jezuité i tamní episkopát.

SouvisejícíMezi největší pronásledovatele křesťanů se zařadila Indie  

Indická vláda jezuitu odsoudila na základě protiteroristických opatření s obviněním z podněcování k revoltě a spolupráci s maoistickými povstalci. Mimořádný tribunal indické protiteroristické agentury systematicky zamítá žádosti o jeho propuštění na kauci. Poukazuje přitom na mnoho údajně kompromitujících emailů vyměněných mezi otcem Swamym a dalšími obviněnými v této kauze. Údajně měl obdržet také částku odpovídající zhruba čtvrt milionu korun na podporu maoistů a spiklenců připravující státní převrat. Místní církev, OSN i organizace ochránců lidských práv nicméně označily všechna tato obvinění za neopodstatněná.

Výzva provinciála britských jezuitů, otce Howarda, adresovaná mezinárodnímu společenství, zdůrazňuje, že otec Stan po celý život hájil místní křesťany a další utlačované lidi. “Domnívám se, že právě práce, kterou vykonával, jeho angažovanost pro chudé, uvrhla otce Stana do potíží. Chceme vás vybídnout, abyste udělali všechno, co je ve vaší moci, na jeho podporu. Můžete se modlit za něho a za ty, s nimiž pracoval. Apelujeme na jeho propuštění a zajištění spravedlivého přístupu, jaký si zasluhuje,” vyzval provinciál jezuitů ve Velké Británii.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 28. dubna 2021 Foto: screenshot YouTube – Stan Swamy

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version