Křesťan dnes

Bělorusové přelstili „ty černé“

Bělorusové opravdu dokázali vymyslet, jak přelstít „ty černé“. (Jedna úžasná starší dáma, která chodí na všechny demonstrace, nazývá všechny ty silové složky „ti černí“. Já nevím, jak jejich názvy překládat a než bych pořád něco vymýšlela, budu to používat také.)

Byl to 106. den protestů a 15. nedělní pochod. Tentokrát měl název „Proti fašismu“. „Ti černí“ se dobře připravili. Úplně zavřeli celou 3. linii metra (kterou Lukašenko nedávno otvíral) + všechny stanice v centru druhých linií (celkem 10 stanic), v centru nestavěly autobusy, hlavní místa byla ohraničena ostnatým drátem, vojenská technika v ulicích – jako vždy. Ale strategie demonstrantů byla jiná než v předešlých týdnech. Tentokrát se ani nesnažili jít do centra v ohromném průvodu. Tentokrát se scházeli na různých místech na sídlištích a vytvářeli místní průvody, někde pár desítek lidí, jinde pár stovek, někde pár tisíc. Dohromady bylo takových míst po Minsku více než 30. Stejnou strategii zvolili i v dalších městech. Lidé vycházeli s vlajkami svých čtvrtí. Když se objevili „černí“, rozešli se a za chvíli se zase sešli. Chodili úzkými ulicemi sídlišť, po parcích a jiných místech, kam se často technika „černých“ vůbec nemohla dostat. „Černí“ nevěděli, kam dřív skočit. Chaoticky jezdili po městě, jakmile se dozvěděli, že se někde utvořil větší průvod, vrhli se tam, než tam dojeli, průvod se rozptýlil, ale mezitím se utvořil v jiné části města… Ve výsledku bylo zadrženo výrazně méně lidí než během předešlých nedělí („jen“ něco mezi 200–300, před týdnem více než 1000).

Přesto se to neobešlo bez brutality – použili vodní děla, zábleskové granáty, obušky, stříleli do vzduchu. Šest lidí bylo po zásazích odvezeno do nemocnice. Lidé si na už ale na jednání „černých“ „zvykli“. Už neutíkají. Na různých videích je vidět, jak černí házejí granáty a lidé dál stojí… Několikrát dokonce lidé vyrvali „černým“ člověka, kterého zadrželi a vedli do antonu.

Lidé si také všimli, že tentokrát bylo v Minsku méně „černých“. Zdá se, že se děje takové přelévání sil: jakmile v regionech trochu opadne protestní aktivita, stahují odtamtud „černé“ do Minsku. V tu chvíli ale v regionech protesty zase zesílí, protože je tam málo „černých“, tak je zase z Minsku pošlou do regionů. Takto už je honí čtvrtý měsíc… Kdyby se nechovali, jak se chovají, člověku by jich bylo až líto…

Svjatlana Cichanouská zahájila kroky k prohlášení běloruských jednotek OMON a Útvaru pro boj s organizovaným zločinem za extremistické a teroristické organizace. Podpořil ji v tom nizozemský ministr zahraničí Stef Blok.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 23. listopadu 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Exit mobile version