Křesťan dnes

Biskup Holub nabádá kvůli koronaviru k zodpovědnosti a varuje před podceněním situace

Tomáš Holub

Plzeň – Biskup Tomáš Holub adresoval svůj dopis všem kněžím a věřícím plzeňské diecéze. Nabádá v něm k ohleduplnosti a zodpovědnosti.

Holub v úvodu konstatoval, že situace počtu onemocnění se každým dnem zatím zhoršuje. „I moje osobní zkušenost s tímto onemocněním  vede k obezřetnosti a varuje před podceňováním současné situace,“ uvádí se ve vyjádření na stránce arcidiecéze.

Katolický biskup poznamenal, že nechce šířit paniku nebo poplašné zprávy, ale zároveň nabádá k zodpovědnosti.  

„Z tohoto důvodu jsem  rozhodl, že jako ordinář plzeňské diecéze od této neděle obnovuji pro naši diecézi dispens od závazné  účasti  na nedělních bohoslužbách pro sestry a bratry důchodového věku, jestliže to tak sami uznají pro sebe za vhodné.

Zároveň naléhavě vyzývám všechny kněze, aby dbali na používání desinfekčních prostředků, a to především před každým podáváním svatého přijímání. Svaté přijímání naléhavě doporučuji všem věřícím přijímat na ruku a kněze zavazuji pod poslušností, aby tomuto přání věřících vyšli maximálně vstříc,“ uvádí plzeňský biskup ve svém vyhlášení.

Plzeňský biskup Holub se minulý týden nakazil koronavirem. Od čtvrtečního rána byl preventivně spolu se svými dalšími spolupracovníky v dobrovolné domácí karanténě.

Nakazil se při pracovním jednání. Jeden z účastníků byl pozitivní. „Okamžitě jsem informoval své spolupracovníky, kteří se jednání rovněž účastnili a všichni jsme nastoupili do dobrovolné karantény. Všichni jsme se také okamžitě nechali na koronavirus testovat,“ uvedl Holub.   

Od úterý jsou v karanténě členové duchovní správy na Svatém Hostýně. „Testy všech členů komunity, kterou kromě kněží tvoří také řeholní sestry a laičtí pracovníci, prokázaly ve čtvrtek přítomnost koronaviru u dvou osob,“ uvedli dnes zástupci olomouckého arcibiskupství na webu. Kvůli karanténě duchovních je zrušená účast veřejnosti na většině bohoslužeb, lze je sledovat na internetu, případně venku v okolí baziliky, kde je ozvučení. Ubytování, provoz restaurací a pohyb po vrcholu Hostýna fungují bez omezení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – biskup Holub

Exit mobile version