Křesťan dnes

Biskup se odmítl podřídit nařízením Pekingu, úřady v odvetě zbouraly místo setkávání

Úřady v čínské provincii Che-pej podle medializovaných informací zbouraly budovu podzemní katolické církve poté, co se její představitel odmítl připojit k státem kontrolované církvi.

Podzemní katolická církev se na bohoslužbách setkávala pod stanovou konstrukcí ve vesnici Ju-tong v okrese Luan-cheng, ale minulý měsíc úřady zbouraly toto místo k setkávání církve, zatímco biskup Dong Baolu byl v nemocnici na kontrole, uvedlo Rádio Svobodná Asie.

Čínský komunistický režim nařídil Dongovi a členům církve, aby se připojili ke Katolickému vlasteneckému sdružení, což odmítli. 

SOUVISEJÍCÍKomunistická Čína v tom má jasno. Protesty v Hongkongu měla organizovat církev a kardinál Zen

List Christian Post píše, že mnoho jejích kněží již podepsalo dohodu o připojení ke státem schválené církvi. „Zůstal jsem jediný. Zůstal jsem z více než stovky kněží, určitě mě neušetří,“ cituje CP kněze.

Farníci se proti demolici nebránili.

Vatikán sice nemá formální vztahy s Komunistickou stranou Číny, ale od roku 2014 se účastní jednání s Pekingem a v roce 2018 podepsal s režimem prozatímní dohodu o jmenování biskupů, která byla obnovena v roce 2020.

Čína a Vatikán obnovily kontroverzní dohodu o jmenování biskupů, což vyvolalo kritiku ze strany lidskoprávních organizací, které varují, že dohoda bude dále bránit náboženské svobodě v komunistické zemi.

V říjnu 2020 Svatý stolec a čínské ministerstvo zahraničních věcí oznámily obnovení dohody z roku 2018, která byla prodloužena o další dva roky a jejíž platnost bude prodloužena letos na podzim. 

Dohoda, jejíž podrobnosti nebyly nikdy zveřejněny, umožňuje čínské vládě navrhovat Vatikánu jména nových biskupů prostřednictvím státem schváleného Čínského vlasteneckého katolického sdružení, přičemž papež má při rozhodování právo veta.

Vatikán na oplátku uznává legitimitu biskupů, které dříve jmenovala čínská komunistická vláda a církev je exkomunikovala.

Když se v roce 1949 dostali v Číně k moci komunisté, vyhnali křesťanské misionáře a zároveň umožnili církvím fungovat pod kontrolou vlády. V roce 1957 čínská vláda založila Čínské vlastenecké katolické sdružení, které nepodléhá Svatému stolci.

Během kulturní revoluce v 60. a 70. letech 20. století za vlády Maa, který považoval náboženství za „jed“, čelili čínští křesťané tvrdému pronásledování.

Církve nyní mohou fungovat, ale pouze pokud se zaregistrují u vlády, a dostanou se tak pod její kontrolu.

Organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve více než 60 zemích, odhaduje, že v Číně žije více než 97 milionů křesťanů, z nichž mnozí se uctívají v neregistrovaných nebo tzv. nelegálních podzemních církvích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. července 2022 Foto: Wikipedie – ilustrační

Exit mobile version