Křesťan dnes

Biskupovi v Nikaragui policie znemožňuje už týden opustit své sídlo

Managua – Nikaragujská policie už týden znemožňuje katolickému biskupovi v Matagalpě Rolandovi Álvarezovi opustit své sídlo. Álvarez patří k nejkritičtějším představitelům katolické církve vůči vládě prezidenta Daniela Ortegy a úřady ho viní z aktivit, které destabilizují zemi. Církevnímu hodnostáři vyjádřili podporu další biskupové i věřící, Vatikán zatím k případu mlčí, uvedla agentura AFP.

Álvarez dnes přerušil své několikadenní mlčení, které u části věřících vyvolalo obavy. „Díky Bohu se těším dobrému zdraví,“ uvedl biskup, který označil počínání policie za „domácí vězení“. Dodal, že dostal tisíce solidárních vzkazů.

SOUVISEJÍCÍNikaragujská vláda rozšiřuje v zemi represe i vůči činitelům katolické církve

Álvarez například nedávno kritizoval přerušení provozu pěti katolických radiových stanic v zemi a vyzval úřady, aby přestaly šikanovat katolickou církev. Policie v pátek oznámila, že církevního hodnostáře vyšetřuje kvůli aktivitám, jež měly vést k destabilizaci státu, a z organizování násilnických skupin.

Álvarezovi vyjádřili solidaritu další biskupové ze Střední a Jižní Ameriky. K situaci se ale zatím nevyjádřil papež František, což by část věřících uvítala. Naopak příznivci vlády postup policie proti biskupovi schvalují. „Sutana mu (Álvarezovi) neuděluje imunitu,“ řekl provládní poslanec Wilfredo Navarro.

Nikaragujská policie brání i dalším kněžím opustit své fary. V březnu pak musel zemi opustit vatikánský velvyslanec Waldemar Sommertag. Podle socioložky Elviry Cuadrové je omezení svobody pohybu biskupa Álvareze „poslední epizodou v přetahované“ mezi vládou a katolickou církví, která patří v Nikaragui k nejvěrohodnějším institucím. Vztahy mezi Ortegou a katolickou církví se zhoršily v roce 2018, kdy v zemi vypukly rozsáhlé protivládní protesty. Část katolických hodnostářů, a to včetně Álvareze, se postavila proti vládním represím a církev se nabídla jako zprostředkovatel v rozhovorech mezi vládou a opozicí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – biskup Alvaréz

Exit mobile version