Křesťan dnes

Bob Fu: Jak může ČR budovat vztahy s Čínou, která posílá své občany do pracovních táborů?

Málo kdo ví o situaci pronásledovaných křesťanů v Číně tolik jako ředitel organizace China Aid Bob Fu. V roce 1989 patřil k mládežnickým lídrům, kteří se angažovali v hnutí za demokratické změny. Když vláda silou napadla demonstranty, Bub Fu byl na Náměstí Nebeského klidu. Následné pronásledování ze strany režimu ho vedlo k rozhodnutí opustit Čínu a pomáhat ze zahraničí. Dnes vede lidskoprávní organizaci se sídlen v Texasu, která monitoruje situaci na poli náboženské svobody v Číně.

V roce 1989 jste se zúčastnil protestů proti vládě na náměstí Nebeského klidu. Je to již 30 let. Jak si pamatujete ty dny?

Vzpomínám si na ty dny, když si připomínám ty, kteří byli zmasakrováni pro svobodu a demokracii. Vzpomínám si na ně tím, že jsem se rozhodl pokračovat v podpoře náboženské svobody a právního státu v Číně s prací v China Aid.

Lidé v České republice a na Slovensku i v dalších zemích střední a východní Evropy se zbavili komunistického jha, ale v Číně tento proces nebyl úspěšný. Proč? Kde jsou rozdíly?

Myslím, že to ukazuje, že Boží načasování ukončit Čínskou komunistickou stranu v Číně ještě nepřišlo. Z určitého hlediska to určitě ukazuje, že Čínská komunistická strana má větší přizpůsobivost než jiné komunistické strany ve východní Evropě a bývalém SSSR. Síla a živý odpor k náboženství, zejména katolicismu a protestantismu, byl v těchto zemích mnohem silnější, než v čínské císařské kultuře, kde se historicky podporovala mentalita přizpůsobení vůči vládcům.

Objevily se zprávy, že křesťanské pronásledování začalo růst po volbě prezidenta Si Ťin-pchinga. Je on tou hnací sílou pronásledování v Číně?

Ano, pronásledování křesťanů za prezidenta Si Ťin-pchinga dosáhlo nejhoršího stupně za posledních 40 let od kulturní revoluce.

Kardinál Joseph Zen pravidelně kritizuje dohodu mezi Čínou a Vatikánem. Tvrdí, že s komunistickou stranou není možné vyjednat. Co si myslíte, je to možné?

Myslím, že kardinál Zen má absolutní pravdu. Dokud je ČKS u moci, neexistuje způsob, jak vyjednat dohodu, která respektuje autoritu Písma a náboženskou svobodu pro všechny, protože Si a ideologie ČKS jsou odhodlané být jedinou nejvyšší autoritou ve všech sférách života všech lidí v Číně.

Protesty v Hongkongu jsou široce pokryté světovými médii. Můžete odhadnout jak velká je křesťanská komunita v Hongkongu?

Odhaduje se, že asi 15% populace jsou křesťané.

Existují zprávy o růstu křesťanského pronásledování v Číně. Zaměřuje se komunistický režim také na lidi v Hongkongu? Může ostrov zůstat svobodný a zachovat si lidskou a náboženskou svobodu?

Zatímco pronásledování v Číně rychle roste, existuje legitimní obava z postupného snižování svobod na ostrově, včetně náboženské svobody. Z násilných zákroků můžeme usoudit, že roste tlak na základní svobody jako jsou svobody shromažďování a projevu. Autonomie a svoboda Hongkongu již byla nenapravitelně porušena.

Mezi protestující patří také mladý křesťan – Joshua Wong. Jakou roli hráli křesťané v protestech proti místní správě vedené Carrie Lam?

Myslím si, že mladí vůdci, jako je Joshua Wong, poskytují jak duchovní základ, tak skutečnou inspiraci pro mladou generaci, aby pokračovala v prosazování svobody v Hongkongu.

V místních volbách zvítězily prodemokratické strany. Co to znamená pro místní úřady a pro čínskou vládu?

Vítězství demokratických kandidátů v místních volbách v důsledku demonstrací vyslalo do Pekingu jasný a jednoznačný signál, že ČKS a její politika na ostrově ztratily podporu velké většiny občanů. Buď musí zastavit pronásledování, nebo bude čelit větším nepokojům a nestabilitě. Občané Pekingu na rozdíl od pevninské Číny říkají, že chtějí demokracii a svobodu teď či v budoucnosti.

Český prezident Miloš Zeman je často kritizován některými politiky a křesťany kvůli jeho podpoře Číny. Český prezident tvrdí, že čínská ekonomika je pro stát důležitá. Kde je ta správná linie ve vztahu s Čínou?

Svoboda je stejně důležitá jako obchodní a hospodářské vztahy. Můžou být naše hodnoty a svědomí dáno na prodej nebo k obchodování? Jak může bývalá komunistická země, která trpěla diktaturu a brutalitu jako Česká republika, budovat vztahy s režimem, který do pracovních táborů umístil přes milion lidí?

V České republice nyní žádá o azyl 79 čínských křesťanů. Nejprve byly jejich žádosti zamítnuty a jen pár z nich dostalo povolení k pobytu. Nyní čekají na nové vyjádření ke svým případům ze strany českých soudů. Pokud budou odmítnuti a budou se muset vrátit zpět do Číny, co by se s nimi mohlo stát?

Jsou-li skutečně pronásledováni kvůli náboženskému přesvědčení, budou čelit vážným důsledkům včetně uvěznění a mučení, budou-li muset opustit Českou republiku.

Jak se mohou křesťané v Evropě modlit za situaci v Hongkongu a Číně?

Proste za pronásledované vůdce církve, aby mohli nadále pevně stát ve víře v Ježíše Krista i přes pronásledování. Modlete se za politické vůdce, kteří bojují za svobodu, aby mohli činit rozumná rozhodnutí. Modlete se za politické vůdce a pronásledovatele, aby Bůh změkčil jejich srdce a mysl, aby mohli spravovat země spravedlností a láskou.

Autor: Michal Nosál  Datum: 11. ledna 2020  Foto: ChinaAid – Bob Fu

Exit mobile version