Křesťan dnes

Brzký Kristův příchod? Teolog odporuje

Jak je to s druhým příchodem Kristovým? Jde o velmi aktuální téma hlavně v některých evangelikálních kruzích. Jak jsme již psali, pravdou je, že v celých dějinách křesťanství se objevily skupiny nebo jednotlivci, kteří žili v očekávání časů konce.

Může Kristus přijít kdykoliv? Sam Waldron argumentuje, že různé křesťanské skupiny, které v posledních 200 letech předpověděly Kristův návrat v jejich čase, zjevně selhaly, neboť se nenaplnila důležitá biblická proroctví.

Myšlenka návratu v „každém okamžiku“ stojí v napětí s tezí, že určité události musí předcházet Kristovu návratu. Americký profesor poukazuje na pasáže, které se musí naplnit. (Matouš 24,45-51; 25,5, 19; Lukáš 18,7; 19,11-27).

Jednou z povinností církve před návratem Kristovým je naplnění Velkého poslání ke světové evangelizaci a šíření zvěsti do posledních končin země (Matouš 24,14; 28, 18-20; Skutky 1,8; 22,21; 23,11; 27,24).

Waldron se domnívá, že ten nejjasnější důkaz je zapsán v 2. Tesalonickým 2,1-12, kde Pavel učí, že se musí objevit znaky odpadnutí a člověk nepravosti před Kristovým příchodem.

Sam Waldron dále tvrdí, že křesťané, kteří učí o návratu Krista v jakémkoliv čase, se často snaží vyložit tyto pasáže tak, že rozlišují dvě fáze Kristova návratu: tajné, vytržení církve před soužením, které by mohlo nastat v každém okamžiku; a veřejné, po soužení, ale toto tvrzení je podle něj nebiblické.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Důležitou otázkou však podle Waldrona je, jak bychom měli chápat význam slova pro časový úsek Kristova návratu. Nový zákon učí, že Kristův návrat se přiblížil (Židům 10,25), je blízko (Zj 22,10) a je blíž, než když jsme uvěřili (Řím 13,11).

Blízký návrat není totéž jako návrat v každém okamžiku

„Ale jak zdravý rozum, tak biblické chápání nám říkají, že něco, co se má stát brzy, a něco co se má stát kdykoliv, jsou dvě různé věci,“ argumentuje Sam Waldron. Jako příklad používá židovské svátky, které jsou často označeny v Písmu, že mají být brzy, ale neuskutečnily se „v každém okamžiku“, ale připadly na stanovené dny v průběhu roku (Jan 2,13; 6,4; 7,2; 11,55).

Jazyk vyjadřující blízkou událost je také aplikován na roční období (Matouš 21,34; 24,32; Marek 12,38; Lukáš 21,30), ke kterým dochází v pravidelných intervalech.

Tato terminologie je používána hlavně pro návrat Kristův po soužení podle Lukáše 21,28 a 1 Petr 4,7.

„Zdravý rozum říká, že často čekáme na věci, o kterých víme, že nemohou nastat v každém okamžiku, například příchod jara. Každé řecké slovo, které vyjadřuje očekávání jako časovou délku, se používá při eschatologických událostech, se kterými každý souhlasí, že se nemohou nastat v každém okamžiku.“

„Zjevení slávy našeho velkého Boha“ (Titus 2,13)

„Zjevení synu Božích“ (Římanům 8,19)

„Zjevení Ježíše Krista“ (1 Kor 1,7)

„Příchod nového nebe a nové země, ve které přebývá spravedlnost“ (2 Pt 3,13)

Dokonce i křesťané, kteří potvrzují okamžik Kristova návratu, souhlasí s tím, že tyto události nastanou po posledním soužení. A přesto se používá terminologie očekávání všech z nich.

Dalším důležitým eschatologickým termínem je „bdělost.“ Tento výraz se často vyskytuje například v rozhovoru na Olivové hoře u tématu o posledních časech, které nastanou po době soužení (Matouš 24,29, 42-44; srov. 1Petr 1,13; 4,7) a podle Weldrona se tyto pasáže spojují s dobou po utrpení a proto nemohou nastat v „každém okamžiku.“

„Biblicky řečeno, můžete s bdělostí očekávat Kristův návrat, aniž byste věřili, že to může přijít kdykoliv, bez událostí, které mají příchodu předcházet.“

I když se někdy může zdát, že celá debata o eschatologii je hrou o slovíčka a na malé biblické detaily, profesor teologického semináře je přesvědčen, že správné chápání je důležité. Jako argument pro toto tvrzení používá, příklad věřících v Soluni, kteří si mylně mysleli, že žijí v posledních časech, což některé dovedlo ke ztrátě životní stability kvůli vzdání se práce. Jako správný příklad uvádí Pavla a varuje před chybami, které udělali věřící v Soluni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-red-  Datum: 17. prosince 2021  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version