Křesťan dnes

Bývalý izraelský premiér Olmert nemůže do Švýcarska. Hrozí mu zatčení kvůli údajným válečným zločinům

JERUZALÉM – Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert (73) zrušil svou pondělní cestu do Švýcarska, poněvadž by mu tam ihned po přistání na letišti hrozilo zatčení kvůli podezření z válečných zločinů. Podle představitelů izraelského ministerstva vnitra a spravedlnosti, kteří jej před cestou varovali, by Olmertovo vzatí do vazby a následné vyslýchání způsobilo Izraeli velkou ostudu.

Podle izraelského televizního programu Aruc12, který zprávu přinesl, Olmert nejprve chtěl do Švýcarska odcestovat i tak, s tím, že by Švýcarům řekl, že Izrael v době jeho funkčního období vedl válku se dvěma teroristickými organizacemi, Hamásem a Hizballáhem. Ehud Olmert byl izraelským předsedou vlády jak v době druhé libanonské války roku 2006, tak během třítýdenní vojenské operace s návem Lité olovo, která začala v Gaze na konci září 2008. Během ní zahynulo 1400 Palestinců a 13 Izraelců. Olmert není jediným, komu hrozilo zatčení v cizině kvůli údajným válečným zločinům.

Cestu do Londýna zrušila ze stejných důvodů i roku 2009 bývalá ministryně zahraničí Cipi Livniová. Napodruhé roku 2016 už do Velké Británie soukromě přicestovala, a podařilo se jí vyhnout se zatčení, které pro ní požadovali místní propalestinští aktivisté.

Na dotaz švýcarských médií, zda by byl Olmert v případě své návštěvy země skutečně po přistání na letišti vyslýchán a zatčen, švýcarské ministerstvo spravedlnosti zareagovalo předáním dotazu generální prokuratuře. Ta sdělila, že v současnosti nevede proti Olmertovi žádné trestní řízení. Švýcarský Federální úřad pro spravedlnost řekl agentuře Keystone-SDA, že neobdržel žádné žádosti o vydání nebo právní spolupráci. Zpravodajská agentura nicméně zdůraznila, že i kdyby tomu tak bylo, zůstávají takové žádosti utajeny.

Zdroj: Ztis.cz  Datum: 27. července 2019  Foto: CC Search – Ehud Olmert v roce 2013.

Exit mobile version