Křesťan dnes

Čeští a moravští biskupové podporují Benedikta XVI. v kauze kolem zneužívání

Praha – Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner vyjádřil podporu emeritnímu papeži Benediktovi XVI. v jeho kauze údajného krytí sexuálního zneužívání. Dopis poslal do vatikánského bydliště bývalého papeže, sdělila dnes ČTK mluvčí ČBK Monika Klimentová. Dopis Graubner adresoval jménem českých a moravských biskupů. Již dříve vyjádřil Benediktovi XVI. podporu také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

SOUVISEJÍCÍDuka se zastal bývalého papeže Benedikta XVI. v jeho kauze kolem zneužívání

Kauza se týká doby, kdy Benedikt XIV. ještě jako kardinál Joseph Ratzinger stál v čele mnichovského arcibiskupství. Bývalý papež v úterý zveřejnil dopis, v němž požádal o odpuštění, nepřiznal však žádné osobní nebo konkrétní provinění.

Německá katolická církev před časem pověřila tamní právní firmu, aby prověřila, jak se v mnichovské arcidiecézi v letech 1945 až 2019 postupovalo v případech obvinění ze sexuálního zneužívání. Ratzinger stál v čele arcidiecéze v letech 1977 až 1982.

Zpráva byla zveřejněna v lednu. Autoři v ní uvádějí, že Ratzinger v době svého působení ve funkci řešil čtyři případy zneužívání, a obviňují ho z pochybení, protože neomezil službu kněží ani poté, co byli odsouzeni za trestné činy. Zpráva rovněž nachází pochybení u jeho předchůdce a nástupce a odhaduje, že za několik desetiletí zažilo zneužívání nejméně 497 obětí a dopustilo se ho nejméně 235 podezřelých.

Duka ve svém textu zveřejněném v německém deníku Die Tagespost protestuje proti Ratzingerovu obvinění a mnichovského arcibiskupa i předsedu německé biskupské konference povolává k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.

Graubner ve svém listu vyjadřuje Benediktovi XVI. podporu a také hluboké politování nad „hanebnými útoky, které jsou v současné době proti emeritnímu papeži vedeny“. Podle Graubnera biskupy velmi oslovila slova vděčnosti a vyznání v dopise, který Benedikt XVI. zveřejnil. Předseda ČBK uvedl, že stejně jako emeritní papež i on doufá v to, že očista církve bude respektovat jak práva obětí, tak ochranu křivě obviněných a ochotu celého společenství činit pokání a zřeknout se všeho, co poškozuje mravní životní prostředí nejen v církvi.

Vatikán spolu s dopisem Benedikta XVI. zveřejnil odpověď právníků bývalého papeže. Uvádějí, že v žádném z případů, které zpráva analyzuje, Joseph Ratzinger nevěděl o sexuálním zneužívání, kterého se kněží dopustili nebo z něhož byli podezřelí. Zároveň zkritizovali autory zprávy, že špatně interpretovali informace, které jim dříve poskytli.

Duka o obviněních směrem k Ratzingerovi psal jako o „mnichovské zradě podruhé“ a uvádí, že tehdejší arcibiskup mnichovský Joseph Ratzinger neměl žádnou jurisdikci a žádné možnosti tuto kauzu jakkoli řešit, neboť kněz obviněný ze zneužívání byl knězem diecéze Essen.

Ratzinger se stal kardinálem v roce 1977. Od roku 1981 vedl vlivnou vatikánskou Kongregaci pro nauku víry. Od roku 2005 stál v čele katolické církve jako papež Benedikt XVI. Roku 2013 na svůj post rezignoval, což byl bezprecedentní krok v historii katolické církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Graubner

Exit mobile version