Křesťan dnes

Charlie Dates oponuje prohlášení Johna MacArthura, že Martin L. King „nebyl křesťan“ 

Reverend Charlie Dates, pastor dvou historických černošských kostelů v Chicagu, hájí reverenda Martina Luthera Kinga poté, co kalifornský pastor John MacArthur v únoru prohlásil, že vůdce za občanská práva „vůbec nebyl křesťan“.

„My, níže podepsaní, litujeme, že vám musíme psát tímto způsobem, ale cítíme, že je to jediný způsob, jak se vypořádat se zrůdnou křivdou, kterou jste vy – a vám podobní – opět způsobili černošským křesťanům v Americe,“ napsal Dates v otevřeném dopise, který se objevil na internetových stránkách jeho progresivního baptistického sboru v Chicagu.

SOUVISEJÍCÍ John MacArthur odsoudil křesťanský nacionalismus jako „chybný názor“ spojený s postmilenialismem

„Nepochybně jste, pane MacArthure, významně a užitečně přispěl ke čtení a chápání Písma pro naši současnost. Jak ironické je nyní napsat vám, učiteli, slovo nápravy. Doufáme, že v tomto dopise naleznete trpělivé a rozumné vyvrácení vašich nemoudrých a špatně načasovaných pomluv reverenda Dr. Martina L. Kinga.“

Tento spor podle Religion News Service odráží hranice, které se objevují ve sporech mezi reformovanými křesťany a dalšími křesťanskými skupinami v otázkách souvisejících s rasou nebo sociální spravedlností.

MacArthurův komentář zazněl během sezení s otázkami a odpověďmi ve sboru Grace Community Church v Sun Valley v Kalifornii, kde je dlouholetým pastorem. Byl dotázán, co si myslí o dvou vlivných evangelikálních skupinách, Together for the Gospel a The Gospel Coalition, které se těší oblibě u reformovaných křesťanů.

Poté, co poznamenal, že organizace Togather for the Gospel uspořádala v roce 2017 krátce po jeho smrti vzpomínkovou akci na reformovaného teologa R. C. Sproula, MacArthur dodal: „A zvláštní ironií bylo, že o rok později udělali totéž pro Martina Luthera Kinga, který vůbec nebyl křesťanem a jehož život byl nemorální,“ řekl ve videu zveřejněném v únoru na sociální síti X. 

„Neříkám, že neudělal něco společensky dobrého. A vždycky jsem byl rád, že byl pacifista, jinak by mohl rozpoutat skutečnou revoluci.“

Gospel Coalition byla podle něj kdysi dobrou organizací, ale nyní je „zbytečná“ a „woke (probuzená)“, řekl MacArthur. „Je to křesťanství na scestí,“ řekl – s odkazem na satirickou přezdívku pro evangelikální časopis Christianity Today, který MacArthur v minulosti neschvaloval.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Martin Luther King

Exit mobile version