Křesťan dnes

Církev na Západě se má co učit od pronásledovaných křesťanů, říká historik Tom Holland

Tom Holland mluvil na přednášce organizované Open Doors o hlubokém dopadu utrpení věřících na jeho osobní víru. Historik a autor knihy Dominion byl hostem známé neziskové organizace, která pomáhá trpícím křesťanům po celém světě. 

Na otázku, jak by se křesťané na Západě mohli „odzápadnit“, řekl, že jedním ze způsobů je „přemýšlet o křesťanech v zemích mimo západní kulturu“ a „perspektivách křesťanství, které nám má co nabídnout“.

SOUVISEJÍCÍV Nigérii bylo zavražděno deset křesťanů, včetně tří dětí

Naopak na dotaz, jak by se lidé ze Západu mohli „znovu pokřesťanštit“, řekl, že platí totéž a že to sám zažil po návštěvě severního Iráku, kde viděl dopady pronásledování křesťanů a jezídů ze strany Islámského státu.

Holland poznamenal podle Christian Today, že návštěva těchto míst mu pomohla „přivést k životu všechny druhy křesťanského učení a křesťanský způsob života“, kterému dříve „rozuměl pouze abstraktně“.

„Témata křesťanské historie, cykly pronásledování, se zdály živé způsobem, jako nikdy předtím,“ pokračoval. Zejména jeho chápání ukřižování proměnila návštěva míst, kde Islámský stát ukřižoval jezídy. 

Tyto dramatické scény ho přiměly ocenit novým způsobem „realitu světa, ve kterém kříž slouží jako symbol moci mučit a zabíjet bezmocné, když jsem vyrostl v zásadě křesťanské společnosti, kde kříž sloužil jako symbol pravého opaku.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Kříž sloužil jako ujištění, že ve skutečnosti je to bezmocný, kdo vítězí nad mocnými, je to otrok, kdo vítězí nad pánem, je to muž odsouzený ke kříži, kdo vítězí nad státním aparátem, který ho odsoudil,“ řekl.

Holland pak navrhl, že dnešní církev by měla přijmout utrpení, ponížení a následovala příklad ukřižovaného Krista tak, jak to dělala raná církev. „Stali jsme se vůči tomu kulturně znecitlivěni,“ upozornil.

Také navrhl, aby církev se více zaměřila na duchovní a „nadpřirozený“ rozměr křesťanské víry, „než aby se za to trochu styděla a mluvila jen o věcech, které byste slyšeli v politickém vysílání liberálních demokratů.“

„Myslím, že církve si musí dělat nárok na všechno, co je nejpodivnější, nejkontrakulturnější, nejzvláštnější. Nevyhazujte všechny ty věci o andělech. Na tom skutečně záleží,“ uvedl podle Christian Today.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. prosince 2021 Foto: Open Doors – Tom Holland

https://www.christiantoday.com/article/the.west.has.much.to.learn.from.persecuted.christians.says.historian.tom.holland/137770.htm
Exit mobile version