Křesťan dnes

Církev volá po ukončení bojů v Náhorním Karabachu

Press center NRK

Světová rada církví (SRC) vyzvala Arménii a Ázerbájdžán, aby se řídily podepsanou dohodou o příměří poté, co konflikt eskaloval do dalších bojů. 

Vojenští představitelé Náhorního Karabachu uvedli, že v bojích bylo v úterý zabito dalších 16 vojáků, což od 27. září, kdy boje začaly, zvýšilo celkový počet mrtvých mezi vojáky na 532.

Ázerbájdžán nezveřejnil své vojenské ztráty, ale celková čísla obětí budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože obě strany pravidelně tvrdí, že mají výrazné ztráty na životech.

Ázerbájdžánské úřady informovaly, že na jejich straně bylo během dvou týdnů zabito 42 civilistů. Ombudsman pro lidská práva Artak Beglaryan ohlásil v pondělí smrt nejméně 31 civilistů a další stovky zraněných.

SRC, která zastupuje více než 500 milionů křesťanů po celém světě, je hluboce znepokojena vývojem situace. Ve svém prohlášení ekumenická organizace uvedla: „Žádáme všechny strany konfliktu, aby okamžitě ukončily veškeré vojenské akce, dodržovaly dohodu o příměří dosaženou v Moskvě a zahájily konstruktivní dialog zaměřený na ochranu lidských životů.“

„Kromě mnoha dalších tragických dopadů konfliktu jsme byli šokováni a zděšeni útokem na katedrálu, ve které se v té době ukrývali civilisté. Odsuzujeme jakýkoli cílený útok na náboženské a kulturní památky.“

Nedávné boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami vypukly 27. září. Více než dva týdny vojenských střetů znamenaly největší eskalaci desetiletí trvajícího konfliktu o Náhorní Karabach.

Arménští a ázerbájdžánští ministři zahraničí minulý týden podepsali dohodu o příměří, zprostředkovanou Ruskem, které se v konfliktu ujalo role mediátora. V úterý však ázerbájdžánští představitelé obvinili arménské síly z ostřelování některých jejích regionů a představitelé Náhorního Karabachu uvedli, že Ázerbajdžán zahájil „rozsáhlé vojenské operace“ podél kontaktní linie. Rusko a Evropská unie vyzvaly obě strany, aby dodržovaly příměří.

SRC dále dodala: „Modlíme se a doufáme, že se náboženští vůdci a politici mohou spojit ve společném úsilí a ukončit tento konflikt, aby tak ochránili každý lidský život.“

Konference evropských církví (CEC) se rovněž vyslovila proti násilí. Předseda CEC Rev. Christian Krieger zdůraznil potřebu usmíření mezi všemi stranami. „Nic nemůže ospravedlnit útok na kostely a civilní oběti. Útoky na náboženské dědictví negativně působí na náboženské cítění a může tak přidat náboženský rozměr k již složitému konfliktu.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. října 2020 Foto: Press center – zničená katedrála v Suši

Exit mobile version