Křesťan dnes

Co je liberální teologie?

Liberální teologie a její vliv na dnešní církev je tématem debat a mnozí křesťané se obávají jejího dopadu na základní doktríny víry a chápání Bible ve světle společenských změn. Rozvoj výzkumu a řešení aktuálních témat jako je manželství či sexualita jsou výzvou pro dnešní církev.

Kevin DeYoung na stránce The Gospel Coalition vybírá důležité postřehy k tomuto tématu z knihy The Making of American Liberal Theology od Garyho Dorriena.

DeYoung uvádí, že liberalismus vychází z konce 18. století a snaží se znovu přestavět tradiční křesťanské učení ve světle moderních znalostí a hodnot. Vybral z Dorrienovy knihy několik charakteristik liberalismu.

Myšlenka liberální teologie je téměř tři století stará. V podstatě jde o ideu, že křesťanská teologie může být skutečně křesťanská, aniž by byla založena na vnější autoritě.

Od osmnáctého století liberální křesťanští myslitelé argumentovali, že náboženství by mělo být moderní a progresivní a význam křesťanství by měl být interpretován z pohledu moderních poznatků a zkušeností.

Před tímto obdobím byly všechny křesťanské teologické myšlenky zasazeny pod střechu autority Bible. Všechny staré křesťanské teologické myšlenky prosazovaly autoritu založenou na ortodoxii. Dokonce i mystické a mytopoetické teologie považovaly za samozřejmé, že Písmo je neomylné zjevení. Reformovaná a luteránská ortodoxie navíc zesílila reformační princip, že Písmo je jediným a neomylně dostačujícím pravidlem víry.

Jedna z nejvlivnějších definic teologického liberalismu byla nabídnuta v roce 1949 Danielem Williamsem: „Liberální teologii chápu jako hnutí v moderním protestantismu, které se během devatenáctého století snažilo přenést křesťanské myšlení do evolučního pohledu na svět, od sociální rekonstrukce k očekávání lepšího světa.“ Williams dále uvádí, že „je to forma křesťanské víry, v níž vyvrcholí prorocké a progresivní filozofie dějin v očekávání příchodu Božího království na zemi.“

Liberální teologie je také definována svou otevřeností k závěrům moderního intelektuálního výzkumu, zvláště v přírodních a společenských vědách. Rovněž obsahuje závazek k autoritě logiky a zkušeností a chápe koncept křesťanství jako etický způsobu života. Upřednostňuje morální koncept smíření a hodlá učinit křesťanství důvěryhodným a společensky relevantním pro moderní lidi.

Bushnell, jako představitel liberální teologie, tvrdí, že historická přesnost biblických skutečností a událostí není rozhodující, pokud se setkáme s Ježíšem na stránkách Písma. Upozorňoval, že věrný čtenář Písma není povinen převzít pravdu příběhu evangelia.

Dorrien poznamenává, že tento druh náboženství působí odklon od historické ortodoxie. Tradiční protestantské ortodoxie umísťují smíření s Kristem do centra křesťanství a koncipují Kristovu smrt jako oběť, která uspokojila požadavky božské spravedlnosti. Nové progresivní náboženství liberalismu chápalo křesťanství zcela jinak, tvrdí, že křesťanství je v podstatě život, nikoliv doktrína.

Podle DeYounga liberálové věří, že činí křesťanství relevantním, důvěryhodným, prospěšným a humánním.

-red- Datum: 27. srpna 2021  Foto: Pixabay, ilustrační 

Exit mobile version