Křesťan dnes

Costi Hinn tvrdí, že jeho služba není jen o kritice evangelia prosperity, ale také o učednictví 

„Boží sláva na tři! Jedna… dvě… tři!“ Dobrovolníci z biblické církve Shepherd’s House si přišli poslechnout svého pastora Costiho Hinna, který přednesl svůj projev před hlavní bohoslužbou.

„Boží sláva!“ křičela skupina šedesáti dobrovolníků. Do začátku první bohoslužby v církevním zařízení v arizonském Chandleru zbývalo 45 minut. Většina z nich dorazila již dříve – včetně týmu, který přijel v 5:30 ráno, aby vyložil přívěs obsahující vše od pódia až po pěnové podložky pro děti v nedělní školce. 

Podle reportáže listu The Christian Post bylo hned od začátku jasné, že se nejedná o typickou farnost reformované církve. 

Biblická církev Shepherd’s House, která vznikla v únoru 2022, se v Chandleru schází na místní střední škole. Pastorem sboru je Hinn, který získal respekt u značné části evangelikální komunity poté, co se zřekl služby evangelia prosperity svého strýce, světoznámého televizního evangelisty Bennyho Hinna.

SOUVISEJÍCÍBýt bohatý v Kristu. Costi Hinn a jeho cesta od evangelia prosperity k reformované teologii

K neortodoxní povaze této kongregace přispívá několik faktorů, od oblečení až po hudební styl při bohoslužbách. Hinn opustil pozlátko evangelia prosperity a vydal se zcela jinou cestou služby, která vedla k založení tohoto nového sboru.

„Nosím boty Nike, protože jsme jen na počátku a jsem devět hodin v kuse na nohou, takže nepotřebuji mít společenské boty,“ řekl pro Christian Post Hinn a opřel se o stůl v kanceláři. „Nosím košile, ale ne oblek, protože v Arizoně je teď 35 stupňů. Mé kázání má zdravé učení, protože Pavel řekl: ‚Kažte slovo‘.“

Kritik by se mohl domnívat, že Hinn využívá svou platformu pouze ke kritice teologie prosperity. Pokud by si někdo na internetu vyhledal heslo „Costi Hinn“, neměl by problém najít zpravodajství o Hinnových názorech na tuto problematiku.

„Vyhledejte si mé jméno a najdete nejrůznější pikantní titulky,“ řekl Hinn. „Ale mohli byste se mnou projít jeden den v životě a být na nejpříjemnějších setkáních a v kultuře učednictví, jakou jste kdy viděli.“

Možná je „kultura učednictví“ přehlížena, protože boj s vlky se dostává na titulní stránky novin a krmení ovcí nikoli. Pod všemi titulky, které upozorňují na Hinnovo spravedlivé rozhořčení, se skrývá pastor místní církve, který touží žít prostý život a vést lidi k Bohu.

„Vždycky se směji těm, kteří říkají: ‚Jediné, co dělá, je, že kritizuje… jediné, co dělá, je, že útočí na svého strýce,'“ řekl americkému křesťanskému portálu Hinn. „Tehdy vím, že mě lidé neznají a nikdy nevstoupili do kontextu naší církve. Lidé zde jsou takovými výroky vždy zmateni, protože oni jsou ti, kteří jsou zde, a vědí, že ve službě naší církve jde o mnohem víc,“ poznamenal.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

S odvoláním na příklad apoštola Pavla Hinn věří v potřebu „vyvážené stravy“ ve službě – sestávající z boje s vlky a krmení ovcí, rozlišování a povzbuzování. Uznává také své nedokonalosti v procesu duchovního růstu.

Přestože má Hinn asi tolik důvěryhodnosti, kolik jen může mít člověk, který se zabývá evangeliem prosperity, jeho touhy vycházejí z jiného úhlu.

„Dělám to jen proto, že miluji evangelium,“ poznamenal Hinn pro CP. „Dělám to jen proto, že miluji Ježíše. Dělám to jen proto, že miluji lidi. Nerad bojuji kvůli boji. Nerad válčím jen proto, abych válčil. Nesnažím se vyhrávat spory. Chci získat lidi pro evangelium.“

Hinn začíná své dny v 6:00-6:30 ráno „tichým časem s Pánem“ na základě starého hesla, které se naučil od svého mentora, teologa a kolegy pastora Stevena Lawsona, že „hodina ráno má hodnotu tří hodin odpoledne“.

Poté se Hinnovy dny skládají z modliteb, přípravy kázání a setkání s církevními vedoucími a dobrovolníky – snaží se jakýmkoli způsobem podporovat poslání a vizi své církve.

Příležitostně se k tomu přidá výlet do Orange County, kde natáčí asi tucet videí pro svou mediální službu Forthe Gospel. V běžný den, kdy se věnuje zakládání sborů, se však Hinn snaží být doma kolem půl páté až páté odpoledne, aby mohl „povečeřet, věnovat se rodinným bohoslužbám a rodinným pobožnostem“ a také pomoci své ženě uložit děti ke spánku.

„Vždycky jsem si říkal, zvláště když jsem pocházel z té části evangelia prosperity – kde jsme byli posedlí prací, službou, penězi, lidmi, slávou a budováním všeho – jak důležité je myslet na rodinu,“ řekl Hinn. „Součástí 1. listu Timoteovi 3,1-7 je i dobrá domácnost. Pokud vybudujete velkou službu a ztratíte při tom rodinu, ale všichni vás budou chválit za to, že jste něco vybudovali, stále jste vlastně selhali,“ řekl pro Christian Post Costi Hinn. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. srpna 2022 Foto: Twitter – Costi Hinn

Exit mobile version