Křesťan dnes

Delegace venezuelské opozice jednala se zástupci Vatikánu

Vatikán – Delegace vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa se v pondělí setkala se zástupci Vatikánu, informovala agentura AP. Papeže již dříve požádal stávající prezident Nicolás Maduro, aby v současné krizi ve Venezuele sehrál roli zprostředkovatele. O to samé ho následně žádal i předseda parlamentu Guaidó, který se prohlásil úřadujícím prezidentem.

Úřad vatikánského státního sekretáře neoznámil, kdo se schůzky s venezuelskou delegací zúčastnil. Na zveřejněných záběrech byla ale vidět delegace a Edgar Peňa Parra pocházející z Venezuely, který je zástupcem státního sekretáře. Státní sekretář kardinál Pietro Parolin má přitom k Venezuele také blízko, je totiž bývalým velvyslancem Vatikánu právě v Caracasu.

Podle mluvčího úřadu Alessandra Gisottiho vatikánští diplomaté zdůraznili, že mají ohledně situace v zemi vážné obavy a že je potřeba najít „spravedlivé a mírové řešení, jak krizi překonat“. Zároveň je potřeba respektovat lidská práva a „nalezené řešení musí být pro dobro všech obyvatel a musí zabránit krveprolití“, uvedl Gisotti.

Vatikán se snažil napomoci jednání mezi Madurovou vládou a opozicí již v roce 2016. Katolická církev ve Venezuele přitom podle agentury DPA patří ke kritikům vlády a její politiky. Z pronásledování opozice a z porušování lidských práv ji nedávno obvinila i tamní biskupská konference.

Po jednání ve Vatikánu se venezuelská delegace setkala rovněž s italskými ministry vnitra a zahraničí. Na rozdíl od většiny velkých evropských zemí, které podpořily Guaidóa, je italská populistická vláda ve věci rozdělená a navenek si zachovává neutralitu. Zatímco protiimigrační strana Liga stojí za Guaidóem, její koaliční partner, protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), jej nepodpořilo – nechce se vměšovat.

Jedním ze členů delegace byl podle italské diplomacie i bývalý starosta Caracasu a lídr opozice Antonio Ledezma, který žije přes rok ve španělském exilu. Jak jeho manželka řekla novinářům, vzkaz, který delegace tlumočila Italům, byl jasný: „Podporujeme našeho současného prezidenta, kterým je Juan Guaidó. Je to demokratický prezident, který s boží pomocí dovede Venezuelu k přechodu pod vlajkou demokracie, což je to, co naše země nejvíce potřebujeme.“

Ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini po schůzce se zástupci opozice ještě hovořil po telefonu přímo s úřadujícím prezidentem Guaidóem, napsala agentura AFP. Podle Salviniho mluvčího spolu vedli „přátelskou“ konverzaci, ve které ministr vyjádřil „absolutní podporu“ pro uspořádání svobodných voleb. Ty by se měly uskutečnit „co nejdříve“.

Madurova vláda je obviňována z pronásledování opozice a z porušování lidských práv, za vinu se jí klade i hluboká ekonomická a humanitární krize, kterou Venezuela trpí. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony obyvatel.

Většina států Evropské unie včetně Česka a rovněž USA i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa prozatímní legitimní hlavou Venezuely. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Exit mobile version