Křesťan dnes

Diakonie rozdává na Ukrajině od počátku války jídlo a pomáhá uprchlíkům v ČR

Praha – Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE) od počátku ruské invaze na Ukrajinu, která začala před rokem, pomohla zhruba 6000 ukrajinských uprchlíků k integraci v Česku a denně rozdává teplá jídla a další materiální pomoc v zasažených východoukrajinských městech Izjum a Kupjansk. Mnoha válečným uprchlíkům poskytla organizace také bezplatnou psychologickou podporu a zaměstnala 50 uprchlíků. K úhradě humanitárních aktivit Diakonie využívá sbírku, kterou vyhlásila po začátku rusko-ukrajinské války loni v únoru a do které lidé do dneška poslali 15 milionů korun. Diakonie o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Diakonická střediska zajišťují pro ukrajinské uprchlíky v Česku sociální služby, podporu při hledání práce nebo výuku češtiny, provozují pro ně také dětská centra a další aktivity směřující k začlenění do české společnosti. Od loňského června nabízí Diakonie v SOS centru v Praze bezplatnou psychologickou podporu. Ve vrchlabském středisku pak spustila vzdělávací program pro české učitele, který je připravuje na specifika práce s ukrajinskými dětmi uprchlými před válkou, a ve spolupráci s tamní školou vytvořila pro ukrajinské ženy kurz asistenta pedagoga.

SOUVISEJÍCÍ V Praze začne v r.2023 fungovat domov pro lidi s autismem, staví ho Diakonie

„V pomoci s integrací příchozích hraje velkou roli také česká ukrajinská diaspora, která řadu uprchlíků vstřebala a aktivně spolupracuje s místními organizacemi Diakonie,“ uvedli její zástupci.

Díky penězům ze sbírky Diakonie pomáhají ukrajinským běžencům i její partnerské organizace. Například krátce po napadení Ukrajiny Ruskem loni v únoru pomohly evakuovat sirotky a děti bez domova z oblasti Kyjeva a lidi z Doněcké oblasti. Za peníze ze sbírky organizace mohly podpořit také uprchlíky na Ukrajině a poskytnout tamním lidem potraviny, léky nebo hygienické potřeby.

Sbírky na pomoc Ukrajině v reakci na zahájení ruské invaze vyhlásily mnohé české humanitární organizace, mezi nimi například Charita ČR, Paměť národa, Český červený kříž, Adra nebo Člověk v tísni. Lidé například přispívají i na projekt Dárek pro Putina, ze kterého jdou vybrané peníze na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál. Prostřednictvím fiktivního zbraňového e-shopu na webu zbraneproukrajinu.cz se dosud podařilo vybrat zhruba 393 milionů korun. Humanitární organizace Člověk v tísnipak shromáždila ve sbírce na pomoc Ukrajině za rok války přes dvě miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version