Křesťan dnes

Do Betléma se po dvou letech vrátili turisté oslavit Vánoce

Betlém – Obrovský vánoční stromeček, barevné ozdoby v ulicích a lidé fotící si selfie v bazilice Narození Páně. Tak letos vypadají oslavy Vánoc v Betlémě, kam se vrací po dvou letech přestávky vynucené pandemií covidu-19 turisté, popsala agentura AFP.

Asi třicetitisícové město, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, během vánočních svátků každoročně přiláká tisíce poutníků a turistů. V předchozích dvou letech se v jeho ulicích ale turisté kvůli různým pandemickým omezením nepohybovali.

SOUVISEJÍCÍ Izrael čeká o Vánocích desetitisíce návštěvníků, ale méně než před pandemií

„Vánoce jsou svátkem našeho města a přípravy na ně nás stály hodně času a práce,“ sdělil AFP Haná Hanánija z místní radnice.

„Chceme mít mezinárodní účast a přichystali jsme koncerty a představení pro děti se zpěváky z Francie, Jihoafrické republiky i Malty,“ dodal.

Do kamenného města, kde bok po boku žijí křesťané a muslimové, se letos vydal z amerického Michiganu se svými čtyřmi dětmi také 70letý James Wittenberger. Zatímco jeho domovský Michigan kosí nebývalé mrazy, v Betlémě si Wittenberger může užívat teplot, které se pohybují nad deseti stupni Celsia.

Je to úžasné místo. Jsme tu už tři dny a je hezky. Máme štěstí, že jsme tady, daleko od vánice,“ řekl AFP jeho 40letý syn Paul.

„Procházím se po tomto nádherném městě. A rozjímám o tom, že je to svaté místo, místo narození Krista,“ doplnil 22letý Kanaďan John Haves.

Z návratu turistů do města má radost Michael Sírání, majitel místní hrnčířské a keramické dílny. „Cítíme, že věci se po ´koroně´ zase lepší. Turisté už tu zůstávají i více dní,“ uvedl. Dva pandemické roky donutily několik místních hotelů zavřít.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor. ČTK Datum: 24. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Betlém

Exit mobile version