Křesťan dnes

Do Olomouce zamíří v sobotu na inauguraci arcibiskupa přes 3000 věřících

Olomouc – Do Olomouce se chystá na sobotní inauguraci arcibiskupa Josefa Nuzíka nejméně 3000 věřících. Jde pouze o nahlášené počty, ostatní se vydají na jednu z největších církevních akcí za poslední léta po vlastní ose. Na hlavních trasách od nádraží budou stát pořadatelé, dopravu ve městě bude řídit policie. Podle zástupců olomouckého arcibiskupství má katedrála svatého Václava, kde se uvedení do úřadu bude odehrávat, kapacitu 2000 lidí. Pro zbývající návštěvníky bude na Václavském náměstí zajištěn přenos na velkoplošné obrazovce, řekl dnes ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

„Podle informací z farností máme dosud nahlášeno 2800 lidí, přijedou mimo jiné 20 autobusy, řada lidí využije i vlakové spoje. Na bohoslužbu ale dorazí také spousta těch, co se dopředu nehlásí, ale přijedou individuálně, mimo farní skupiny. Očekáváme tedy účast od 3000 lidí více,“ uvedl mluvčí. Do katedrály se všichni věřící nevejdou, mši, při které se inaugurace arcibiskupa uskuteční, však budou moci sledovat na velkoplošné obrazovce na Václavském náměstí.

SOUVISEJÍCÍNuzík: Role arcibiskupa je spojena se zodpovědností, ale i větší samotou

Na arcibiskupovu inauguraci dorazí v sobotu do Olomouce 24 biskupů z Česka i zahraničí. „Bude zde přítomno zhruba 20 politiků – zástupců vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu nebo představitelů krajů. Počítá se také s hojnou účastí dalších církevních představitelů – generálních vikářů, kanovníků či děkanů. Početná skupina hostů bude pocházet také z rodiny nového arcibiskupa. Pochází z 11 sourozenců, takže více jak sto hostů budou jeho příbuzní,“ doplnil Jiří Gračka.

Hlavní program se odehraje v katedrále svatého Václava, kde v 10:00 začne mše svatá. Při ní oznámí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík i jméno svého nového generálního vikáře. Odpoledne se budou moci věřící s novým arcibiskupem setkat v prostorách vedle katedrály. Od 14:00 mohou zajít na modlitby v kostele Panny Marie Sněžné, v 16:00 celý program završí varhanní koncert v kostele svatého Mořice.

Od klíčové trasy od hlavního nádraží přes Masarykovu třídu až ke katedrále sv. Václava budou stát pořadatelé. Nahlášené autobusy budou moci vysadit cestující v sousedství katedrály, poté přejedou na odstavná parkoviště. „Auta mimo pořadatelskou službu nebudou mít povolen vjezd na plochy kolem arcibiskupství a katedrály,“ doplnil Gračka.

Na přípravě inaugurace se podílí 150 až 200 lidí. Podobně velkou akci zažila Olomouc v říjnu 2017, kdy byli vysvěceni dva noví pomocní biskupové olomoucké arcidiecéze Antonín Basler a Josef Nuzík. Události tehdy přihlíželo zhruba 2000 věřících. Samotnou inauguraci olomouckého arcibiskupa však Olomouc zažije po 32 letech, naposledy to bylo v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem, Janem Graubnerem, který byl předloni jmenován arcibiskupem pražským.

„Čím více se ta inaugurace přibližuje, tak si uvědomuji, že to bude opravdu velká událost, která oslovuje hodně lidí z celé naší diecéze. A já si stále více od té doby uvědomuji, že jsem řekl ano velké službě, která mě nesmírně přesahuje,“ řekl ČTK arcibiskup Nuzík.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Olomouc

Exit mobile version