Křesťan dnes

Dodávat zbraně na obranu Ukrajiny je ospravedlnitelné, tvrdí dvojka ve Vatikánu

Vatikán – Dodávat zbraně na obranu Ukrajiny je za dodržení některých podmínek morálně ospravedlnitelné. Uvedl to druhý nejvýše postavený muž ve Vatikánu, šéf diplomacie kardinál Pietro Parolin. Podle něj ale musí být obrana přiměřená a nesmí přinést větší škodu než samotná agrese, uvedla agentura AP. V minulosti dodávky zbraní kritizoval papež František.

Podle Parolina katolická nauka počítá s „právem na ozbrojenou obranu v případě agrese“. Nutné je však dodržet některé podmínky, například přiměřenost. Samotná odezva by tak neměla vyvolat větší škody než útok. „Otázka dodávek zbraní je zasazena do tohoto rámce,“ uvedl Parolin. Podle něj není vždy jednoduché určit parametry, kdy je ozbrojená obrana ještě ospravedlnitelná.

SOUVISEJÍCÍDva ruští duchovní i přes možný postih kritizují Putinovu válku 

V podobném duchu se vyjádřil ve čtvrtek večer v rozhovoru s italskou veřejnoprávní stanicí Rai 2 i šéf vatikánského oddělení pro vztahy se státy kardinál Richard Gallagher. „Ukrajina má právo se bránit, a k tomu potřebuje zbraně,“ uvedl kardinál s tím, že je nutné postupovat „velmi opatrně“. Podle Gallaghera, který příští týden odjede do Kyjeva, je nutné se vyhnout tomu, aby vznikl nový závod ve zbrojení. Gallagher si také myslí, že stávající konflikt má i náboženský rozměr kvůli rozkolu mezi pravoslavnými církvemi a neochotě ruské pravoslavné církve se vyjadřovat způsobem, který by byl více nezávislý na stanoviscích Kremlu.

Proti poskytování zbraní se opakovaně vyjádřil papež František, podle kterého vojenské dodávky „nikdy nepřinesly mír“. V rozhovoru, který zveřejnil deník Corriere della Sera na začátku května, pak papež uvedl, že neví, zda je správné posílat zbraně Ukrajině.

Papež ve svých vystoupeních opakovaně odsoudil válku na Ukrajině a vyzval k ukončení bojů. Vatikán se také snaží jednat s oběma stranami a kardinál Parolin dnes uvedl, že podpoří jakoukoliv diplomatickou snahu ukončit válku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Parolin

Exit mobile version