Křesťan dnes

Dva roky po krvavých útocích na Srí Lance věřící protestují proti nečinnosti vlády

Představitelé katolické církve na Srí Lance vyzývají vládu, aby zvýšila své úsilí při vyšetřování útoků na Velikonoční neděli, při kterých v roce 2019 zemřelo více než 260 lidí.

Tisíce katolíků se 7. března podle Catholic News Agency na Srí Lance při účasti na mši oblékly do černého a protestovaly před kostely. Očekává se, že tyto demonstrace budou pokračovat, protože účastníci budou nadále požadovat, aby vláda učinila posun při šetření útoků na věřící. 

Ředitel úřadu pro komunikaci Jude Chrishantha Fernando z arcidiecéze v Colombu, uvedl, že demonstrace „nejsou jen otázkou náboženství nebo národa, jsou voláním po spravedlnosti pro budoucí generace.“

SouvisejícíPrvní výročí velikonočních útoků na Sri Lance

Katolická biskupská konference na Srí Lance žádala, aby „generální prokurátor dostal plnou moc a svobodu okamžitě stíhat pachatele. Všichni čekáme na okamžitý a transparentní proces, který nastolí spravedlnost.“

Závěrečná zpráva o útocích byla předložena minulý měsíc vládě, ale představitelé církve ani generální prokurátor neměli možnost se s ní obeznámit.  Odmítnutí zveřejnit obsah zprávy vedlo ke kritice a obavám, že korupce nebo nedbalost zabránily stíhání spolupracovníků podílejících se na útoku.

„O tomto celém procesu máme mnoho pochybností, protože celá věc se tím zpožďuje,“ řekl minulý měsíc biskup Fernando agentuře Associated Press. Fernando kritizoval složení výboru a obával se o jeho integritu.

SouvisejícíTomáš Zdechovský: „Uctívači Velikonoc,“ aneb pokrytecké reakce na útoky proti křesťanům

Zahraniční zpravodajská služba před útoky dala vládě varování. Přerušení komunikace mezi tehdejším prezidentem a předsedou vlády však údajně vedlo k selhání koordinace v otázce bezpečnosti.

Úřady na Srí Lance připisují odpovědnost za velikonoční útoky na tři kostely, tři luxusní hotely a dvě další místa radikálům z islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ). Za hlavního osnovatele masakru je považován radikální duchovní Zahrán Haším, který podle úřadů sám zemřel při sebevražedném atentátu v hotelu Shangri-La.

Tento ostrovní stát v Indickém oceánu s populací 21 milionů obyvatelů, má více než 70 % komunitu lidí hlásajících se k buddhismu, zhruba 13 % jsou hinduisté, téměř 10 % jsou muslimové a méně než 8 % jsou křesťané.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Sri Lánka

Exit mobile version