Křesťan dnes

Evangelizační stan, který se zapsal do Guinessovy knihy rekordů

Afričtí šamani zlostně proklínali největší stan, který mohl pojmout až 34 tisíc lidí. Psal se rok 1984 a plnil se sen německého letničního kazatele Reinharda Bonnkeho přinést zvěst evangelia za každého počasí, což však stálo organizaci CfAN 3 miliony dolarů.

Stavba „přenosného kostela“ o velikosti tří fotbalových hřišť trvala čtyři roky. Za pouhé dva měsíce používání dorazily tisíce lidí, kteří odevzdali své životy Kristu. Místní šamani se však nehodlali tak lehko vzdát a byli přesvědčeni, že se jim podaří zastavit nové náboženství, které ohrožovalo jejich po staletí pevnou pozici mezi domorodými obyvateli Afriky.

SouvisejícíVzpomínky českých křesťanů na službu Reinharda Bonnkeho

V neděli 6. května 1984 v časných ranních hodinách se náhle přes Jihoafrickou republiku prohnal prudký vítr. Obrovský kolos rozložený na sportovním hřišti Valhalla Park vedle Kapského Města čelil neočekávané a silné bouři. Meteorologové nedokázali vysvětlil důvody těchto povětrnostních podmínek. Výsledkem bylo, že 22 tunový stan byl stržen z podpůrné želené konstrukce a kousky plachty se povalovaly v okolí několika kilometrů. 

Časopis Charisma k této události píše, že finanční ztráty šly do stovek tisíců dolarů. Poškozené byly kamiony v hodnotě 4 miliony dolarů, které převážely celý stan na místa, kde evangelizace probíhaly.

„Chystáme se ve jménu Ježíše Krista vyhnat ďábla z Afriky od Kapského Města až po Káhiru,“ vyhlašoval při zasvěcení stanu Bonnke dne 18. února na místě mezi Johannesburgem a jeho rozlehlým ghettem Soweto, kam přišlo až čtyřicet tisíc lidí.

 Po pádu a zničení stanu se zdálo, že dlouhá příprava a finanční prostředky vyšly nazmar. Otázkou bylo, jak na tuto událost bude reagovat samotný Bonnke. „Budeme pokračovat,“ oznámil rozhodně.  „Ale jak?“ ptali se členové organizačního týmu. Právě skončily devítiměsíční přípravy na evangelizační mítinky naplánované od 19. května do 6. června, což přestavovalo začátek drsné zimy v této části Afriky.  

Venku by bylo příliš chladno a stavba stanu trvala dlouhé čtyři roky. Neexistoval žádný stan, který by se dal použít. Možná byly sny evangelisty, který ve svých začátcích stával na rozích ulic, příliš velké a odvážné.

Modlitba a půst

Půst a přímluvná modlitba jsou důležitou součástí služby, říkával Bonnke. Bez toho, by služba nemohla růst. „Tuto bitvu lze vyhrát pouze na kolenou a v půstu,“ byl přesvědčen. 

Za klíčovou považoval pokoru v časech úspěchu. „V okamžiku, kdy člověk přijme chválu od lidí, začíná pád.“

Evangelizace i bez stanu

Poté, co byl 6. května stan zničen a zdálo se, že síly zla překonaly tohoto německého kazatele, zůstal Bonnke najednou bez svého mobilního kostela. Zdálo se, že 5 milionů dolarů bylo zbytečně vyhozeno do vzduchu.

Potom přišlo prorocké slovo prostřednictvím člena organizačního týmu: „Moje sláva bude baldachýnem, který pokryje celý lid, a chvály mého lidu budou jako sloupy.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Obrovské modlitební úsilí

Navzdory slovům povzbuzení obavy o úspěch celé kampaně zůstaly. V naplánovaných termínech jsou docela chladné a často deštivé dny. Tisíce křesťanů po celé Africe se tak v reakci na tyto události začaly horlivě modlit za dobré a teplé počasí.

Pochybnosti přišly, když týden před evangelizační kapaní přišla studená bouře, která ničila domy i stromy. Věřící i přes deštivé a chladné počasí pokračovali ve chválách a přímluvných modlitbách. Poslední kapky dopadly těsně před otevírací odpolední bohoslužbou v sobotu 19. května. Když prorazily první paprsky hřejivého slunce, na místo setkání začali přicházet davy. Celkově jich v ten den dorazilo kolem 20 tisíc.

V poslední den se na ranní a večerní setkání shromáždil zástup 50 000 lidí, kde se mohli setkat s chválami, kázaným Božím slovem a modlitbami za uzdravení.

Evangelizace byla kvůli obrovskému zájmu dokonce prodloužena o další tři dny. V poslední večer přišlo více než 70 000 lidí a více než 29 000 se rozhodlo přijmout Krista.

„Kdyby stan zůstal neporušený,“ poznamenal podle časopisu Charisma později Bonnke, „byl by příliš malý na to, aby pojal všechny ty lidi.“  David du Plessis, často nazývaný jako pan Letnic evangelizační kampaň komentoval těmito slovy: „Jednalo se o největší probuzení, jaké se v historii Kapského Města odehrálo. Zločinci a členové gangu každou noc odevzdávali svá srdce Ježíši a jejich oči byly plné slz.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. listopadu 2020 Foto: CfAN – stan

https://www.charismamag.com/anniversary/pages-from-our-past/24060-ripped-to-shreds
Exit mobile version