Křesťan dnes

Evropský soud se zastal Řekyně, jíž islámské právo vzalo dědictví

Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva dnes rozhodl, že Řecko diskriminuje část svých občanů tím, že na svém území umožňuje aplikací islámského práva šaría. Soud se jednomyslně zastal řecké muslimky, které byla upřena část dědictví po jejím muži na základě tradičního práva věřících muslimů.

Na štrasburský soud se v roce 2014 obrátila řecká vdova Molla Saliová, které manžel v poslední vůli odkázal všechen svůj majetek. Jeho sestry však závěť úspěšně napadly u soudu, který rozhodoval na základě islámského práva a přiřkl jim tři čtvrtiny dědictví.

Evropský soud dal v dnešním rozsudku za pravdu Saliové s tím, že Řecko porušilo článek 14 Evropské úmluvy o lidských právech, který zakazuje diskriminaci. Všech 17 soudců se shodlo na tom, že Řecko „bez objektivního a rozumného zdůvodnění“ umožnilo, aby byl dědický spor Saliové rozhodnut jinak, než bývá pravidlem u nemuslimských řeckých občanů.

V severovýchodní části Řecka, kde žije asi stotisícová muslimská menšina, fungují islámské soudy řídící se principy, které podle kritiků porušují mezinárodní úmluvy o lidských právech, k jejichž dodržování se evropské země zavázaly. Řecký parlament přijal podle agentury AP letos v lednu normu omezující pravomoci těchto soudů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Pixabay, Evropský soud

Exit mobile version