Křesťan dnes

Festival Dny židovské kultury Olomouc se letos zaměří na téma košer

Olomouc – Cyklus fotografií Jindřicha Buxbauma, sérii divadelních představení, filmové projekce ale i ochutnávku tradičních pokrmů gefilte fiš a šoulet nabídne návštěvníkům letošní ročník Dnů židovské kultury Olomouc. Jeho nosným tématem je tentokrát košer, řekl ČTK pořadatel přehlídky Alexandr Jeništa. Festival divákům nabídne také scénické čtení, koncert skupiny Mi Martef, ale i workshop v pečení chaly, speciálního chleba, který aškenázští a sefardští Židé pečou na sváteční a šabatové hostiny. Festival se v Olomouci koná 11. a 22. října.

„Festival každoročně sleduje nějaké téma, kolem kterého kroužíme v různých uměleckých žánrech. Divák tak může zažít jak divadlo, tak koncertní vystoupení, různá autorská a scénická čtení a výstavy. Doprovází je také přednášky a besedy,“ uvedl organizátor festivalu. „Festival po celá léta budujeme s nadějí, že židovská minulost a přítomnost je důležitou součástí našeho města. Snažíme se ji tak přibližovat divákům ve všech možných odstínech a spektrech, které to židovství v sobě nese, které je nesmírně inspirativní jak z hlediska duchovního, tak kulturně-historického,“ doplnil pořadatel.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Přehlídku otevře v pondělí v Uměleckém centru UP výstava fotografií Jindřicha Buxbauma s názvem Sedmero požehnání zachycující setkání Židů nejrůznějších směrů u hrobů sedmi významných učenců, rabínů a cadiků při příležitosti tzv. járcajtů (výročí smrti), na kterou naváže scénické čtení ze stejnojmenné fotografické knihy. O den později program nabídne přednášku dvou rabínu na téma kašrut v České republice, ve světě a v Izraeli, v duelu se představí Menaše Kliment z Brna a Eiran Davies z Londýna.

Festival provází i filmová sekce – diváci se mohou těšit na film Košer pláž o pláži v Tel Avivu. „Jde o dokument o speciální pláži pro ženy z ortodoxních židovských skupin, která splňuje košer pravidla. Je to spíše kritický pohled na patriarchální náboženskou společnost,“ popsal Alexander Jeništa. Chybět nebude také snímek Lámání chleba, který nabízí pohled na jídlo, v judaismu svázané košer pravidly. Třetím snímkem je film Ušpizin (Hosté), ve kterém je hlavní postavou Moshe, jenž konvertoval k ortodoxní víře.

Od pátku do neděle příštího týdne se přehlídka protne s festivalem Divadelní Flora a v programu nabídne vystoupení Divadelního spolku JEDL s představením Malý stvořitel v hlavní roli s Karlem Dobrým; představení získalo v roce 2020 Cenu divadelní kritiky za nejlepší mužský herecký výkon. „Jde o velmi expresivní inscenaci o životě a díle Franze Kafky,“ dodal Jeništa. Festival poté završí autorské čtení vrchního zemského rabína Karola Sidona jeho nového překladu nejčastěji citovaného výkladu Tóry. Uskuteční se v divadelním sále Konviktu. Více informací je na www.muo.cz/dzko/.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version