Křesťan dnes

Flek: Násilí ve jménu Ježíše je hrozným rouháním

Biblista, kazatel a překladatel Alexandr Flek v rozhovoru vypráví o nepříjemné události ze začátku roku, která postihla nakladatelství Biblion. Vyjádřil se také k útoku na americký Kapitol nebo ke kontroverzní knize Láska vítězí od Roba Bella. 

Hned začátkem roku se vám stala nepříjemná událost. Vaše nakladatelství bylo vykradeno. Jak jste se vyrovnali s touto nepříjemnou situací?

Skutečně to bylo nepříjemné překvapení. Předcházela tomu jedna zvláštnost, totiž, kolega měl před Vánoci dvakrát za sebou sen, že se to stane, a to není žádný charismatik. A pak mi 7. ledna ráno volal, že jsme byli vykradeni. 

Ještě větším, a mnohem příjemnějším překvapením, ale byla reakce našich fanoušků, čtenářů a podporovatelů. Okamžitě se začali ptát, jak nám můžou pomoci, a tak jsme na našem blogu a na Facebooku zveřejnili číslo účtu, kam nám mohou poslat příspěvek na náhradu škody. Během týdne (do 15. ledna) byla celá škoda přesahující 100 tisíc korun pokrytá. Lidé nám dokonce poslali víc, než jsme potřebovali… 

Mnozí také navštívili náš e-shop www.biblion.cz a podpořili nás nákupem Biblí a dalších našich knih. Díky tomu všemu jsme nakonec z celé situace vyšli bez ztráty. Zloději naštěstí nic nezničili, knihy zůstaly netknuté. Vzali jen počítač, elektroniku a kasu s tržbou. Vlastně to nebylo tak psychicky náročné, jak to bývá třeba při vykradení bytu, kdy dochází ke ztrátě a zničení osobních věcí. Po týdnu jsme díky Bohu a našim úžasným čtenářům opět na nohou.

Vy jste tu kancelář neměli pojištěnou. O to to muselo být pro vás složitější…  

To byla z naší strany chyba, samozřejmě. Do současných prostor jsme se stěhovali asi před rokem a půl, měli jsme spoustu práce se zařizováním a potom se stíháním všem nakladatelských aktivit, a nakonec jsme na vyřízení pojistky prostě zapomněli. Biblion sousedí s několika dalšími obchůdky a jako jediní na noc stahujeme mříže. Mysleli jsme si, že jsme dobře zabezpečeni, ale zlodějům se podařilo překážky překonat. 

SouvisejícíAlexandr Flek / Čtyři důvody: Proč vítám změnu v Bílém domě

Docela často se vyjadřuješ k politickým tématům. Jak hodnotíš poslední události na americkém Kapitolu? Úspěch Donalda Trumpa je častokrát také spojován s podporou evangelikálních křesťanů. Myslíš, že také oni mají podíl na těchto nepokojích?

Nejen u evangelikálních křesťanů, Trump mněl značnou podporu také u některých konzervativních katolíků. Problém je, když právě ten konzervatismus (nebo jakákoli ideologie) vítězí nad křesťanstvím. Když se zapomíná na Ježíše, na jeho učení a hodnoty, které ztělesňoval. Křesťanství se pak stává jen pečetí na potvrzení našich politických, kulturních a společenských názorů. Mnoho evangelikálů volilo Trumpa, ale otázkou je, kdo ti lidé vlastně jsou. Ukazuje se, že řada těch tzv. evangelikálů o evangeliu vlastně nic netuší a nejsou to aktivní křesťané. Označení evangelikál se v Americe stalo sociologickým termínem, který popisuje člověka s konzervativními politickými, kulturními a sociálními názory, bez ohledu na jeho původní teologický obsah.

Nicméně, na spoustě fotografií a záběrů z dobývání Kapitolu jsme všichni viděli transparenty a cedule se jménem Ježíš. Dav skandoval: „Zatleskejme Ježíšovi, zatleskejme Trumpovi!“, lidé tam měli trička s nápisy „Ježíš je můj spasitel, Trump je můj prezident“ apod. To je to nejsmutnější, co jsem za dlouhou dobu viděl. Nevím, co chtěli lidé v tomu davu s cedulemi JESUS 2020 říci (navíc už je rok 2021). Nevím, jestli si mysleli, že to je evangelizace…

Ježíš učil nenásilí. Učil lásku k bližnímu, dokonce i k nepříteli. Nezúčastnil se násilného odporu proti vládní moci, nikomu své myšlenky a svou spravedlnost nenutil. Na zlo a nespravedlnost odpovídal láskou. Jakékoli násilí ve jménu Ježíše je proto hrozným rouháním.  Ty transparenty byly ukázkovým příkladem braní Božího jména nadarmo – přesně tohle je v Desateru zakázáno. Ti lidé se zaštiťovali Ježíšovým jménem, ale prováděli (nebo svou účastí podporovali) přesný opak všeho, co Ježíš učil, co svým životem předvedl a co Ježíš navždycky představuje.

Myslím, že v americké církvi, a nejen v ní, teď probíhá čas lámání ledů. Mnozí Trumpa i přes jeho strašné morální poklesky nekriticky podporovali jako vyvoleného Božího služebníka, někteří dokonce v Božím jménu prorokovali, že se znovu stane prezidentem. A někteří teď z toho činí pokání. Sledoval jsem svědectví jednoho z těchto „proroků“, který se za své mylné předpovědi omluvil, a následně dostal doslova tisíce e-mailů s výhrůžkami smrti, nadávkami a proklínáním – od křesťanů! Také například prestižní křesťanská universita Wheaton College vydala prohlášení, ve kterém se distancuje od trumpovského kultu a násilí s ním spojeného. Takže v Americe teď nastává čas určitého prozření, ale zároveň mnozí křesťané se i nadále drží přesvědčení, že Trump je Bohem vyvolený Kýros, který bude 20. ledna určitě inaugurován. A když prý ne tady na zemi, tak „v nebi“! To už má všechny rysy kultu a bludu. Člověk si říká, jestli by následování falešného mesiáše nebo antikrista v dnešní době vypadalo jinak než tohle.

SouvisejícíAlexandr Flek / … a neuveď nás v pozměnění

Takhle vážné to je. Za našich životů jsme se určitě nesetkali s tak velkým zneužitím křesťanství a církev se s tím teď bude muset vypořádat. Pro některé to bude ještě dlouhá cesta. Je velmi těžké si přiznat, že jsem se nechal svést. Že to, na co jsem vsadil svou víru, byl blud. Je těžké ztratit tvář. Ale o tom je pokání, je to změna myšlení. Může to jistě bolet, ale stojí to za to, jiná cesta k životu není.  Věřím, že nakonec i u těch křesťanů, kteří se nechali tímhle bludem strhnout, nakonec jméno Ježíš zvítězí i nad jménem Trump. Jak čteme v evangeliu, „nikdo nemůže sloužit dvěma pánům“.

V tomto kontextu se chci zeptat na Českou republiku. Myslíš, že tady existuje nějaká forma trumpismu i s výhledem na nadcházející podzimní volby do Sněmovny?

Nevím, jestli to bude mít nějakou souvislosti s volbami, ale i v Česku jsou takoví lidé. Na pražské demonstraci proti vládním opatřením se objevily stejné Trumpovy transparenty, jaké jsme viděli na Kapitolu. I v Česku se najdou militantní jedinci, kteří si rádi hrají na vojáky nebo partyzány. Podobné typy se asi najdou všude. Vyhovuje jim vláda pevné ruky, jednoduchá řešení složitých problémů a příležitost vybít si vlastní frustraci na jakémkoli nepříteli, i kdyby si ho měli vymyslet. Takoví lidé se stávají obětmi totalitních lídrů, jako je Donald Trump, ale zdaleka nejen on. I mezi českými politiky má Trump své zastánce, ostatně současný premiér i prezident se dříve k Trumpovi hlásili velmi okatě, teď už si to ale samozřejmě nedovolí. Hrozbou už tedy není Trump jako takový, ale trumpovský styl silové, rozdělující, nenávistné a nedemokratické politiky. Pevně doufám, že české křesťany ani nenapadne takové politiky volit.

Vraťme se zpátky k vašemu nakladatelství. Minulý rok jste vydali knihu Láska vítězí, která vzbudila v USA kontroverzi, hlavně mezi evangelikálními křesťany. S jakým ohlasem se kniha setkala u českých čtenářů?   

Zatím je poměrně brzy to hodnotit. Kniha u nás vyšla koncem roku 2020, takže zatím není tak dlouho na trhu, ale prodává se velmi dobře. Samozřejmě vzbudila velký ohlas i u nás a někteří evangelikálové na ni reagovali kriticky. K tomu je ale dobré uvést, že i autor knihy Rob Bell čerpá z evangelikální tradice a podobně to platí i pro naše nakladatelství. Evangelikální křesťanství je dost široký proud, ve kterém je prostor pro různé názory a pohledy. Spojuje nás ale víra v Ježíše, úcta k Písmu a touha podělit se s celým světem o dobrou zprávu evangelia.

Trefně se k tomu v online debatě nad touto knihou vyjádřil profesor Evangelické teologické fakulty Pavel Hošek. Prý se těšil, jak si v českém vydání vychutná všechny ty nebiblické hereze, o kterých četl v recenzích, ale byl zklamán, žádné nenašel. Při čtení naopak zjistil, jak moc vážně Rob Bell bere Bibli jako autoritu ve věcech víry, o čemž svědčí stovky biblických odkazů v knize. Reakce na ni jsou ale samozřejmě různé. My jsme se setkali hlavně s těmi pozitivními. Lidé nám třeba píšou, že právě tahle kniha je za řadu let nejvíc povzbudila, že je přiblížila k Bohu. Někteří říkají, že právě tohle si intuitivně mysleli a báli se, jestli nejsou „mimo“ – a tahle kniha a její biblická argumentace jim hodně pomohla. Pomohla jim vyřešit vnitřní konflikt mezi jejich svědomím a jakousi doktrínou, kterou předtím automaticky přebírali. Slova, že „láska vítězí“, nejsou jen nějaký slogan, je to vyjádření evangelijní naděje, shrnutí celého poselství Písma.

Samozřejmě ale české vydání vyvolalo i negativní reakce. Kromě řady pozitivních recenzí se na internetu objevilo i pár varovných a odsuzujících článků. Ty ale čerpaly spíše ze starších negativních ohlasů v angličtině než ze samotné knihy. Při jejich čtení jsem dost pochyboval, jestli tito kritici knihu vůbec četli.

V souvislosti s pandemií se mluví o dopadu na ekonomiku. S jakými výzvami jste se museli jako nakladatelství vypořádat?

Od loňského jara jsou většinu roku knihkupectví zavřena, stejně jako řada jiných obchodů. Pro nakladatele je to samozřejmě veliká výzva, ale zatím se nám daří fungovat. V roce 2020 jsme dokonce vydali více knižních titulů než kdy jindy a také jsme distribuovali více Biblí než v předchozím roce. Něco podobného se stalo i v řadě jiných zemí. S první vlnou pandemie přišla vážná atmosféra a lidé se nejspíš začali ptát po smyslu života, smrti atd. Prodej Biblí se v jarních měsících zvýšil skoro na dvojnásobek a podobnou zkušenost mi sdělovali i kolegové ze zahraničí.

Zavřená knihkupectví ale samozřejmě znamenají velké omezení. Museli jsme se tomu přizpůsobit a věnujeme velké úsilí online aktivitám. I akci Celonárodní čtení Bible, na které se v době Velikonoc každoročně podílíme, jsme proto přesunuli na internet. Požádali jsme o čtení různé známé osobnosti a mělo to úžasný efekt, videa sledovaly celkem desítky tisíc lidí. Tedy řádově větší počet, než když se akce konala fyzicky na náměstích apod. Snažíme se tedy knihy nabízet hlavně online, jsme aktivní na sociálních sítích, blogujeme, pořádáme online debaty se zajímavými hosty nad zajímavými knihami atd. Všechno to dáváme na náš web biblion.cz.

Jaké knižní novinky máte připravené pro rok 2021?

Plánů máme spoustu, jen doufáme, že se všechny stanou skutečností. Chystáme hned dvě nová vydání Bible21 – hned v únoru znovu vydáme už vyprodaný „XL“ formát s velkými písmeny a na léto připravujeme úplně novou variantu (anglicky se jí říká Journaling Bible) se širokými okraji, umožňující nejen četbu, ale i psaní poznámek, případně kreslení obrázků apod. Chceme také začít vydávat jednotlivé biblické knihy se vstřícným, aktualizujícím komentářem, který čtenářům pomůže vnímat Bibli jako životodárnou Boží literaturu pro každý den. Začneme starozákonní knihou Ester, autorkou komentáře je spisovatelka Jana Šrámková.

K Velikonocům chystáme český překlad nové knihy Tima Kellera o naději v dobách strachu. Tim Keller je bohužel vážně nemocný, má rakovinu slinivky. V kontextu své vlastní situace i situace světa zasaženého pandemií a dalšími vážnými hrozbami se zamýšlí nad perspektivou vzkříšení, která je jádrem naší křesťanské naděje a měla by orientovat celý náš život na tomto světě.

V dubnu uplyne sto let od narození Johna Stotta, významného anglikánského teologa a pastora, v nadsázce někdy označovaného za evangelikálního papeže. K tomuto výročí chceme vydat jeho poslední knihu s názvem Radikální učedník. Doprovodné slovo k ní píše dr. Pavel Černý, emeritní předseda Ekumenické rady církví a Stottův dlouholetý žák a přítel.

Kromě překladů ale chystáme i původní české tituly, například knihu Adama Borziče o ekologické spiritualitě, tedy o spojení lásky k Bohu s láskou k jeho stvoření. Těšíme se také na další práci literárního historika Martina C. Putny v naší Malé edici klasiků. Na loňský mimořádně úspěšný titul Skoro modlitby, představující duchovní průřez dílem Karla Čapka, naváže letos podobně koncipovaný výbor z díla Ivana Martina Jirouse, legendární postavy československého kulturního undergroundu.

Uvidíme, jak se nám všechny ty plány podaří zvládnout. Vlastně nás ten nepříjemný zásah na počátku roku nakonec spíš vybudil. Chceme v roce, který je před námi, naplnit své poslání a svou službu. Toužíme přinášet našim věřícím i nevěřícím bližním tu opravdu dobrou zprávu – že Boží láska je větší, než jsme si kdy mysleli, že Bible je aktuálnější, než jsme si kdy mysleli, a život s Ježíšem dává větší smysl, než jsme si kdy mysleli.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 18. ledna 2021 Foto: Biblion – Alexandr Flek

Exit mobile version