Křesťan dnes

Gallup: Méně než polovina křesťanů pravidelně navštěvuje bohoslužby 

Podle zprávy agentury Gallup se tři z deseti lidí ve Spojených státech pravidelně účastní náboženských obřadů, což představuje pokles ve srovnání s minulými desetiletími.

Podle portálu The Christian Post uvedlo 21 % Američanů, že navštěvují náboženské obřady každý týden, zatímco 9 % uvedlo, že navštěvují náboženské obřady téměř každý týden.

Naproti tomu 11 % respondentů uvedlo, že se bohoslužeb účastní přibližně jednou měsíčně, 25 % uvedlo, že se jich účastní „zřídka“, zatímco 31 % uvedlo, že na bohoslužby „nechodí nikdy“.

SOUVISEJÍCÍVyhořelý, vyčerpaný, odcházející: Nový průzkum zjistil, že duchovní nejsou v pořádku

To představuje pokles oproti stavu před deseti lety, kdy podle Gallupu navštěvovalo bohoslužby jednou týdně nebo téměř každý týden 38 % Američanů, a oproti stavu před dvaceti lety, kdy 42 % Američanů uvádělo, že navštěvuje bohoslužby jednou týdně nebo téměř každý týden.

Gallup pro svůj výzkum čerpal ze souhrnných údajů z telefonických průzkumů provedených v letech 2021, 2022 a 2023, přičemž předchozí vzorky byly získány z průzkumů provedených v letech 2000-2003, resp. 2011-2013.

Gallup průzkumem zjistil, že mormoni většinou chodí na bohoslužby pravidelně; 67 % z nich uvedlo, že se jich účastní jednou týdně nebo téměř každý týden. Další v pořadí byli protestanti (44 %), následovaní muslimy (38 %), katolíky (33 %), pravoslavnými křesťany (26 %), židy (22 %), buddhisty (14 %) a hinduisty (13 %).

Průzkum také ukázal, že katolíci zaznamenali nejprudší pokles návštěvnosti ve srovnání s obdobím před dvěma desetiletími, a to ze 45 % pravidelné návštěvnosti v letech 2000-2003 na 33 % v letech 2021-2023.

V posledních několika letech se hodně mluví o nárůstu počtu nábožensky neangažovaných obyvatel Spojených států, známých také jako „nones“, zejména mezi mladšími generacemi.

Například v lednu 2023 vyšla zpráva, podle níž se návštěvnost kostelů stále ještě nevrátila k tomu, co bylo před covidem. Počet Američanů, kteří navštěvovali bohoslužby, se sice zvýšil z 13 % v létě 2020 na 27 % na jaře 2022, ale stále to bylo pod úrovní před pandemií.

Kromě toho podle Christian Post 33 % Američanů v roce 2022 uvedlo, že se vůbec nikdy neúčastní bohoslužeb, což je nárůst oproti 25 %, kteří totéž uvedli před pandemií.

Největší pokles návštěvnosti byl podle studie z roku 2023 zaznamenán mezi lidmi mladšími 50 let, hispánskými katolíky, černošskými protestanty a bílými protestanty hlavní linie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version