Křesťan dnes

Halík: V době zavřených kostelů je dobré si otevřít Bibli

Praha – Katolický teolog Tomáš Halík promluvil k svým posluchačům kvůli zavřeným kostelům přes sociální sítě. Z prázdného kostele Nejsvětějšího Salvatora v Praze měl zamyšlení k době půstu.

„Víra je lék proti panice a strachu, který je horší než všechny pandemie světa,“ řekl Halík a varoval před náboženskými šiřiteli strachu, kteří za různými katastrofami vidí Boha hněvu.

Křesťany poprosil, aby v modlitbách mysleli na nakažené koronavirem, jejich rodiny a lékaře. Apeloval také na praktickou pomoc a blízkost pro ty, kteří jsou v sociální izolaci.

V hlavní pasáže z ev. Jana 4. kapitoly o rozhovoru mezi Ježíšem a Samaritánkou se podle Halíka objevuje několik překvapivých momentů. Ježíš zde ku příkladu mluvil se ženou, která byla pohanka a dokonce rozvedená. Z ní se po hlubokém dialogu s Kristem stává „apoštolka“ a jde hlásat zvěst o Kristu do svého rodného města.

Pro církev je tento příběh výzvou, jak se má stavět k ženám, menšinám, rozvedeným a znova vdaným ženám, domnívá se katolický teolog. Podle Halíka by dnes představitelé církve s tou Samařskou ženou mluvili úplně jinak nebo by Ježíše za jeho konání dokonce odsoudili.

„Věřící by měli být obhájci rovného postavení žen a mužů ve společnosti i církvi,“ poznamenal profesor Halík. Církev by měla zase dokázat číst „znamení doby“ a umět správně reagovat na aktuální výzvy.

Vyjádřil obavu, aby církev neztratila jednu ze svých opor, kterou symbolizují ženy, pokud nerozpozná jejich roli a pozici. A proto vyzval k „návratu k Ježíšovým praktikám“ přijímání žen a důrazu apoštola Pavla, když řekl „již není ani muž ani žena, ale jsou jedno v Kristu.“

Halík upozornil, že právě menšiny hrají důležitou roli v Ježíšových podobenstvích. Jako příklad uvedl jednoho z deseti uzdravených, kteří se vrátili poděkovat, jímž byl Samaritán nebo také elitou pohrdaní celníci.

Na závěr své homilie Tomáš Halík vyzval k tomu, aby církev rozpoznala obdarování, která v ženách má a mohla využít jejich charizmata, a také na myslela na všechny menšiny v církvi a „Kristovsky se postavila na jejich stranu.“ Křesťanům popřál, aby se postní čas mohl stát příležitostí ke „změně myšlení a chování.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 15. března 2020  Foto: screenshot YouTube – Halík

Exit mobile version