Křesťan dnes

Historici identifikovali oběti holokaustu z řad absolventů Masarykovy univerzity

Brno – Historikům se podařilo identifikovat 552 obětí holokaustu z řad někdejších studentů a absolventů Masarykovy univerzity. Jejich jména si přečtou návštěvníci výstavy, která minulý týden začala na Žerotínově náměstí v Brně. Za každým jménem se skrývá příběh, který byl přerván či zničen, řekl při zahájení výstavy prorektor Jiří Hanuš.

Minulý týden v úterý uplynulo 80 let od prvního transportu z Brna do ghetta v Minsku. Domů se vrátila jen hrstka deportovaných. Byl to transport smrti, řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zdůraznil nutnost připomínat si oběti i hrdiny minulosti a bojovat proti xenofobii, antisemitismu i v současnosti.

Studenty židovského původu, kteří se na Masarykově univerzitě vzdělávali v letech 1919 až 1939, dohledávali odborníci v univerzitním archivu podle záznamu o náboženství. Tehdy šlo o povinný údaj. Nalezli 1107 lidí, nejsou mezi nimi ti, kteří deklarovali, že jsou bez vyznání.

Následně historici všechna jména prověřovali v databázích obětí holokaustu v Terezíně, Izraeli, Německu a Spojených státech. Výstava pak zmiňuje 552 studentů a absolventů, jejichž jména se podařilo v databázích nalézt. Většina byla zavražděna.

Eva Yildizová z Židovské obce Brno zmínila, že z celých rodin často zbyli jen jednotlivci a trauma způsobené ztrátami, bolestí a strachem se přenášelo i do dalších generací. Připomínat si konkrétní jména a osudy pokládá Yildizová za jednu z cest, jak vychovávat společnost k toleranci a respektu k jinakosti.

Na Masarykově univerzitě studovali za první republiky mnozí cizinci, mezi nimi i židé, třeba z dnešního Běloruska, Ukrajiny, Moldavska, Polska a Pobaltí. Koncem 30. let začali židovští studenti i pedagogové čelit restrikcím, nakonec museli univerzitu opustit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. listopadu 2021 Foto:

Exit mobile version