Křesťan dnes

Hněv a zklamání. Biskupové anglikánské církve vydali stanovisko k manželství osob stejného pohlaví 

Poté, co biskupové anglikánské církve prohlásili, že neschválí sňatky osob stejného pohlaví v kostele, vyvolalo toto rozhodnutí hněv aktivistů za práva LGBT osob a zklamání některých evangelikálů.

Stalo se tak téměř po šesti letech církevních diskusí o otázce sexuality.

Biskupové podle britské portálu Premier říkají, že páry stejného pohlaví by sice nemohly uzavřít manželství v kostele anglikánské církve, ale mohly by mít bohoslužbu, při níž by se po uzavření civilního sňatku nebo partnerství konaly v kostele modlitby za požehnání tohoto svazku. 

SOUVISEJÍCÍAnglikánská církev se omluvila za svůj přístup k osobám LGBT

Jayne Ozanneová, která je členkou Generální synody a významnou bojovnicí za práva homosexuálů, hovořila o tomto rozhodnutí s deníkem Premier. 

„Jsem velmi zklamaná po pěti letech dlouhých průtahů, které stály komunitu LGBT+ tolik sil. Ale jsem také rozzlobená, protože naši biskupové nás mají vést, zatímco jsme byli svědky jejich kapitulace před politikou a představami o institucionální jednotě,“ konstatovala Ozanneová. 

Domnívá se, že biskupové se mají LGBT+ komunitě omluvit za „odmítání, vyloučení a nepřátelství“, s nimiž se v církvích setkali.“

Jayne Ozanneová však říká, že to nestačí: „Omluv jsme se dočkali už před lety. Měli jsme omluvu za omluvou a tahle, upřímně řečeno, zní prázdně a krutě. Protože když se omluvíte a pak pokračujete v týrání, podobá se to domácímu násilí. To, že to biskupové nevidí, mě rozčiluje,“ dodala pro britský křesťanský portál. 

„Modlitby už se dějí, dějí se už léta. To, že se biskupové rozhodnou pro nějaká slova, je pro mě drobek. To, co jsme potřebovali, byla skutečná rovnost. To, co jsme potřebovali, bylo vědět, že jsme milováni a přijímáni a, a že se s námi zachází stejně jako s kýmkoli jiným v církvi.“

Peter Lynas je ředitelem Evangelikální aliance ve Velké Británii. Pro Premier uvedl, že navzdory tomu, že podporuje tradiční učení o manželství, je také zklamán doporučeními týkajícími se modliteb: „Doufali jsme v jasnost, důslednost a uzavření tohoto procesu. A nejsem si jistý, zda se něčeho z toho dočkáme, vzhledem k tomu, že se objevují poněkud rozporuplné zprávy,“ poznamenal. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Myslím, že jsme získali jasnost v tom, že anglikánská církev potvrdila svůj dlouhodobý postoj, že manželství je jen mezi mužem a ženou. A potvrzuje, že samotná doktrína manželství se nezmění. To je dobrá zpráva,“ řekl. 

„Chtějí však vidět požehnání pro partnerství osob stejného pohlaví nebo civilní sňatky. Pokud na jedné straně neměníte doktrínu, ale pak se chystáte žehnat něčemu, co neuznáváte, a žádáte pro to Boží požehnání, je to opravdu zvláštní. Nakonec z toho není jasný závěr a zdá se, že nikdo není spokojený.“

Biskup z Dorchesteru, Rev Gavin Collins, řekl deníku Premier: „Musíme si přiznat, že je to obtížný rozhovor. Ale v určitém okamžiku musíme učinit rozhodnutí a říci: Ve skutečnosti věříme, že Bible říká toto. To je jádro problému.“

Doporučení biskupů budou projednána na únorové Generální synodě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – anglikánský kostel

Exit mobile version